Fransa’da sokağa çıkma yasağı ve OHAL kararı

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında rekor artışların ardından başkent Paris başta olmak üzere birçok şehirde 17 Ekim itibarıyla sokağa çıkma yasağı uygulanacak, sağlık alanında da OHAL ilan edilecek.  

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 ve France 2’nin canlı yayın programında Kovid-19 salgınına karşı alınan yeni tedbirleri duyurdu. Salgınla ilgili durumun endişe verici olduğunu ancak panik yapılmaması gerektiğini ifade eden Macron, salgında ikinci dalganın yaşandığını belirtti.

‘Her gün 200 yeni hasta yoğun bakımda tedaviye alınıyor’

Macron, virüsün artık her yaş kategorisinde yayıldığını ve herkes için tehlikeli olduğunu söyledi. Ülkede her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını, yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğunu ifade eden Macron, salgının yayılmasının önlenmesi gerektiğini aktardı.

Yasak 17 Ekim itibarıyla uygulanacak

Macron, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 4 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. 

Yasağa uymayanlara para cezası

Yasağa uymayanlara 135 Euro para cezası, bu kuralı birkaç kez ihlal edenlere ise bin 500 Euro para cezası verileceğini belirten Macron, uygulama kapsamında sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verileceğini, şehirler arası dolaşımın da serbest olduğu bilgisini paylaştı. 

‘Gelecek yılın yazına kadar bu virüsle birlikte yaşanacak’

Bu uygulama nedeniyle olumsuz etkilenecek bazı sektörlere yardımlarda bulunacaklarını aktaran Macron, Fransızların Kovid-19 tedbirlerine sıkı şekilde uymasının ve 6’dan fazla kişinin bir araya gelmemesinin önemine işaret etti. Macron, gelecek yılın yazına kadar bu virüsle birlikte yaşanacağını söyledi.

Sağlık alanında OHAL

Diğer yandan, hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim’de sağlık alanında yeniden olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verildi. OHAL, hükümete ülke genelinde veya belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama, gerek görülen her türlü mal varlıklarına ve hizmetlere el koyma yetkisi veriyor. OHAL kapsamında aynı zamanda salgından etkilenen şirketlere mali yardım yapılıyor.

Fransa’da mart ayında 2 ay süreliğine sağlık alanında OHAL ilan edilmişti. Ülkede, 10 Ekim’de kayıtlara geçen 26 bin 896 vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa’da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

AA – PARİS