İzmir’de deprem: Fransa’dan Türkiye’ye destek mesajı

İzmir’de meydana gelen ve şu ana dek 4 kişinin öldüğü en az 120 kişinin de yaralandığı depremin ardından Fransa’dan destek mesajı geldi.

İzmir’de meydana gelen depremde 152 kişi yaralandı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’dan yaptığı açıklamada İzmir’de meydana gelen depremile ilgili olarak ‘Türkiye ve Yunanistan’da meydana gelen depremin ardından yardım yapabileceklerini’ belirtti.

Gerald Darmanin, “Fransa, bu korkunç sınavın üstesinden gelmek için Türk ve Yunan halklarının yanındadır. Bu ülkelerin hükümetlerinin istemeleri halinde, bölgeye Fransız yardımları anında ulaştırılır.” ifadelerini kullandı.

6.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Depremin 16,54 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

Deprem sırasında bazı vatandaşlar korktu bayılanlar oldu. Şiddetli hissedilen deprem nedeniyle bazı binalarda hasar oluştuğu belirtildi. İzmir Valisi Köşger, “Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız.” dedi.

Fransa ile son günlerde ipler gerilmişti / Büyükelçi geri çağrılmıştı

Elysee Sarayı, Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirterek, Fransa’nın Türkiye’deki Büyükelçisini (Herve Magro) istişarelerde bulunmak üzere ülkeye çağırıldığını bildirdi. 

Erdoğan’ın sözleri gerilimi artırdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef alarak, “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron‘un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan’la uğraşıyor. Bu sana bir şey kazandırmaz.”

Haber Merkezi