Fransız Polinezyası’nda Covid-19’dan ilk can kaybı

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki adalar topluluğu Fransız Polinezyası’nda, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) ilk can kaybının yaşandığı açıklandı.

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, ülkedeki Covid-19 kaynaklı ilk ölümün gerçekleşmesi üzerine Fransız Polinezyası Başkanı Edouard Fritch, halka hitaben taziye mesajı yayımladı. Mesajında, dünyanın geri kalanı gibi Fransız Polenazyası’nın da salgından etkilendiğini ve herkesin zor zamanlar geçirdiğini belirten Fritch, virüse karşı sonuna kadar savaşacaklarını söyledi.

Ülke sınırlarının yeniden açılmasıyla vakalar arttı

İlk Covid-19 vakasının 13 Mart’ta tespit edildiği ve son 24 saatte 74 kişinin daha virüse yakalandığı ülkedeki toplam vaka sayısı 931’e yükseldi. Mart ayında kapatılan ülke sınırlarının, temmuz ayında yeniden açılmasıyla ülkedeki yeni vaka sayılarında artış yaşanıyor.

Maske takma zorunluluğunun yürürlükte olduğu ülkede, kurallara uymayanlara 900 dolara kadar para cezası verilebiliyor. Vakaların artmasıyla ülkede karantina uygulamasının yeniden getirilmesi yönündeki çağrılar, nüfusun sürü bağışıklığını geliştirmesi gerektiğini savunan hükümet tarafından kabul görmemişti.

AA – MELEBOURNE