Furkan Vakfı evlerine ikinci kez kapatma kararı

Furkan Vakfı öğrenci evleri hakkında, 2 yıl önce verilen kapatma kararının bozulması ve para cezasının iptal edilmesinin ardından yeniden kapatma kararı verildi.

Furkan Gönüllüleri, öğrencilerin 20 Mayıs’a kadar evleri boşaltmalarının istendiğinin bildirildiğini belirterek, kararın bozulmasını öğrencilerin ikinci kez mağdur edilmemesini istedi.

Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul Fotoğraf: Gazete Duvar

Adana’da Furkan Vakfı’na bağlı öğrenci evleri için yeniden kapatma kararı verildi. Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Furkan Gönüllüleri kapatma kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Furkan Vakfı’na 30 Ocak 2018 tarihinde operasyon yapılarak kapısına kilit vurulduğunun hatırlatılarak, Vakfın kurucusu Alparslan Kuytul’un “asılsız iddialarla” 22 ay cezaevinde kaldığı belirtildi.

‘Öğrencilerin kaldığı evler kaçak yurt denilerek kapatılmıştı’

Açıklamada, 5 Nisan 2018 tarihinde “Furkan Vakfına ait kaçak yurt” denilerek Furkan Gönüllüsü üniversiteli gençlerin ve o binalarda oturan ailelerin kapı dışarı edilerek evlerin kapatıldığı hatırlatıldı.

Daha önce Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Kaçak yurt olmadığını, mesken olarak kullanıldığını” resmi evrakla belgelediğinin belirtildiği açıklamada, “Buna rağmen öğrenciler ve aynı binada yaşayan aileler dışarı atıldılar. Aileler sınav haftasında olan öğrenciler hem eşyalarını hem de kitaplarını alamadılar ve aylarca mağdur edildiler. Üstelik bu sebeple Furkan Vakfı’na 240 bin TL civarında ceza kestiler.” denildi.

‘Mahkeme para cezasını iptal etti’

Açıklamada, para cezasına yapılan itiraza 1. Sulh Ceza Mahkemesinin, bu evlerin “öğrenci evi olduğu, mesken olarak kullanıldığı, Vakfa kesilen 240 bin liralık para cezasının usulsüz olduğu” gerekçesiyle cezanın iptal edildiği belirtildi. 8 ay sonra da yerel mahkeme kararıyla “binanın kaçak yurt olmadığı, mesken olarak kullanıldığı” kararının verildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Öğrenciler ve aileler tekrar evlerine döndüler. 8 ay yaşadıkları mağduriyet yanlarına kâr kaldı!” diye kaydedildi.

‘Rapor ve mahkeme kararına rağmen neden kapatma kararı verildi?’

Binanın “kaçak yurt olmadığı mesken olarak kullanıldığı” rapor ve mahkeme kararlarına rağmen evler hakkında yeniden kapatma kararı verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “20 Mayıs’a kadar öğrencilere evleri boşaltmaları, aksi takdirde zor kullanarak boşaltma işleminin gerçekleştirileceği bildirildi.” denildi.

Rapor ve mahkeme kararlarına rağmen neden kapatma kararı alındığının sorulduğu açıklamada, “Kurumlar arası bir anlaşmazlık mı vardır? Adana Valiliği, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü raporlarına güvenmiyor mu?” diye soruldu.

‘Cuma namazının tedbir alınarak kılınmasını istemek suç kapsamında mı?’

Kapatma kararının son günlerde Alparslan Kuytul tarafından yapılan açıklamalar olduğunun belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bu karar, Furkan Gönüllülerinin sosyal medyada ‘korona günlerinde tedbir alınarak tekrar cuma namazının kılınması’ talebinden hemen sonra tebliğ edildi. Cuma namazının tedbir alınarak kılınmasını istemek birilerine göre suç kapsamında değerlendiriliyor ki bu talep sonrasında acısı öğrencilerden çıkartılmak istendi.”

Açıklamada, kararın bozulması, kesilen para cezasının iptal edilmesi ve öğrencilerin ikinci bir defa mağdur edilmemesi istendi.