Futbol efsanesi Maradona hayatını kaybetti

Dünya futbolunun efsane isimlerinden Arjantinli Diego Armando Maradona vefat etti.

60 yaşındaki Maradona’nın evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Fotoğraf: Wikipedia

Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona 60 yaşında vefat etti.

Arjantin basını, kısa bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra taburcu olan ve Tigre’deki evinde bulunan Maradona’nın geçirdiği kalp krizi sonrasında öldüğünü duyurdu.

Pele’den mesaj

Bir başka futbol efsanesi olan Pele, Maradona’nın vefatının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Dostları bu şekilde kaybetmek üzücü. Bir gün gökyüzünde birlikte bir topa vuracağımız kesin” dedi.

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona (30 Ekim 1960; Lanús, Buenos Aires – ö. 25 Kasım 2020; Tigre, Buenos Aires) Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcuydu. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir. Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. Barcelona’ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli’ye 6,9 milyon £’a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell’s Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası’nda, Batı Almanya’yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere’ye iki gol atarak 2-1’lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole “Tanrı’nın eli” denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından “Yüzyılın Golü” seçilmiştir.

yeni1mecra