Gandhi ve Mandela heykelleri korumaya alındı

Londra’da aşırı sağcıların gösterisi öncesi Hindistan ve Güney Afrika’nın efsanevi liderleri Mahatma Gandhi ve Nelson Mandela’nın heykelleri de korumaya alındı. 

Güney Afrika’nın lideri Nelson Mandela’nın heykeli korumaya alınırken

İngiltere’nin başkenti Londra’da cumartesi günü hem ırkçılık karşıtlarının hem de son zamanlarda ivme kazanan bu harekete tepki gösteren aşırı sağcıların gösteri düzenlemeleri bekleniyor. İki tarafın karşıya karşıya gelmesi durumunda arbede yaşanmasından endişe edilirken, Londra Belediyesi göstericilerin heykellere zarar vermemesi için harekete geçti. 

Eski Başbakan Winston Churchill’in heykelinin demir panellerle korumaya alınmasıyla başlayan süreçte, Başbakanlık önündeki şehitler anıtı ile Trafalgar Meydanı’nda bulunan Kral 2. James, Kral 1. Charles ve ABD’nin kurucusu George Washington’a ait heykeller de plakalarla çevrelendi.

Gandhi ve Mandela’ın heykelleri de korumaya alındı

Akşam saatlerinde ise Parlamento Meydanında bulunan Hindistan’ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandhi ve Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın heykelleri aynı şekilde korumaya alındı.

Aşırı sağcıların Churchill’in heykeline geçen hafta zarar verilmesine tepki olarak Gandhi ve Mandela’nın heykellerini hedef almasından korkulduğu değerlendiriliyor. 

Köle tacirlerinin heykelleri devrilmişti

İngiltere’de geçen hafta başlayan ırkçılık karşıtı gösteriler sırasında Bristol kentindeki bir köle tacirine ait heykel devrilip denize atılmış, Londra’da da bir köle sahibini tasvir eden heykel de yetkililerce kaldırılmıştı.

Son olarak da önceki gün izci teşkilatının kurucusu Robert Baden-Powell’ın heykelinin geçici olarak kaldırılmasına karar verilmişti.

Irkçılık karşıtı aktivistler ülkenin köle ticareti ve sömürgeci tarihiyle bağlantılı heykellerin kaldırılmasını talep ediyor.

AA – LONDRA