Gazete ilanıyla AVM’ler için önlem çağrısı

Tez-Koop-İş, AVM’lerde çalışan yaklaşık 500 bin kişi ve buraları kullananların koronavirüs karşısında yaşayacağı risklere dair gazete ilanı verdi.

Tez-Koop-İş’in koronavirüs ile ilgili gazete ilanı – AA

Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri (Tez-Koop-İş) Sendikası, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında, AVM’ler başta olmak üzere, insan sirkülasyonun fazla olduğu işletmeleri bünyesinde barındıran perakende sektöründeki koşullara dikkati çekmek için gazetelere ilan verdi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Tez-Koop-İş Sendikası, 400’den fazla AVM’de çalışan yaklaşık 500 bin kişi ve buraları kullananların karşı karşıya olduğu risklere karşı uyardı. Koronavirüse karşı AVM’ler, çağrı merkezleri ve toplu iş yerlerinde çalışan işçilerin, risk altında olduğu belirtilen ilanda, koronavirüsün tüm dünyada küresel bir salgın halini aldığı belirtildi.

İlanda, ciddi risk barındıran AVM’lere gelenlerle burada çalışan işçilerin, koronavirüse karşı ciddi tehdit altında olduğu vurgulandı. İlanda, şu taleplere yer verildi:

• İşverenler, iş sağlığı ve iş güvenliğinin bir parçası olan iş yerlerinin hijyenini de sağlamak zorundadır.

• İş yerlerinde işçilerin bir arada bulundukları ortamların, yemekhanelerin ve tuvaletlerin hijyenleri sağlanmalı.

• Kullanılan iş araç ve gereçleri belli aralıklarla dezenfekte edilmeli.

• Havalandırma sistemleri kontrol edilmeli.

• Çalışanlar için tüm koruyucu önlemlerin alınması ve koruyucu malzemelerin temin edilmesi noktasında işverenler üzerine düşeni yapmalıdır.

• Koronavirüs salgınına karşı risk grubunda yer alan ya da tedavi altında olan çalışanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün genelgesi doğrultusunda soğuk algınlığı, hafif öksürük, mide problemleri ve ateşi 37,3 derece ya da üzerinde olan çalışanlara ücretli mazeret izni verilmelidir.

• Aynı zamanda okulların ve kreşlerin tatil edilmesi nedeniyle mağduriyet yaşayan çalışan anne ve babalardan birine ücretli mazeret izni verilmelidir.

İlanda, işçilerin ve halk sağlığının korunması için bu önlemlerin alınmasının zorunlu olduğuna vurgu yapılarak, “Önlem alınmayan iş yerlerinin yarattığı tehdidin tüm ülkeyi tehdit ettiği unutulmamalıdır.” denildi.