Gazeteci Adnan Genç yaşamını yitirdi

Yeni1Mecra’da da çok sayıda yazı ve haberleri yayımlanan gazeteci yazar Adnan Genç, Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Genç’in Yeni1Mecra’da yayınlanan bir yazısında, “Yürüyün ve düzgün nefes almayı öğrenin; zararlı alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın; hasta olmayın dostlar, aman…” demişti.

Adnan Genç

Gazeteciliğe Cağaloğlu’ndaki Milliyet Gazetesi’nde başlayan 1953 doğumlu Adnan Genç, Günaydın, Akşam, Özgür Gündem, Evrensel ve BirGün gibi yayınlarda uzun süre gazetecilik yaptı. Genç, dizgicilikten, yayın yönetmenliğine, serbest muhabirlikten gazete kurmaya değin pek çok görevlerde bulunmuştu. 

Kronik rahatsızlığı bulunan ve bir süredir de özel bir bakımevinde yaşamını sürdüren Adnan Genç, mesleki çalışmalarını burada sürdürdü. Ancak Genç, bakımevinde bulaştığı Covid-19 nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Burada yoğun bakımda kalan Genç, bugün yaşamını yitirdi.

İstanbul Tabip Odası tarafından yayımlanan başsağlığı mesajında, “İstanbul Tabip Odası (İTO) eski basın danışmanı ve İTO Hekim Forumu dergisinin koordinatörü, gazeteci Adnan Genç’i COVID-19 sebebiyle kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. 1955 doğumlu Adnan Genç uzun yıllardır çeşitli haber sitelerine ve gazetele yazıyordu ve Hemşin Dergisi GOR’un kurucuları arasındaydı. Doğa ve insan hakları savunucusu olan Adnan Genç’in ‘Çalışkan Kadınlar Ülkesi Hemşin’, ‘Solcunun Biri Bir Gün’ isimli kitapları vardı. Sevgili arkadaşımızı geride bıraktığı güzel anılarıyla, sevgiyle ve özlemle hatırlayacağız” denildi.

Hasta olmayın dostlar, aman…

Adnan Genç’in Yeni1Mecra’da yayınlanan “Yaşlılık; ‘en kolayıdır’, gençlik iyi yaşanmışsa” yazısında dostlarına şu tavsiyede bulunuyordu.

“Yürüyün ve düzgün nefes almayı öğrenin arkadaşlar; kültür ve sanat etkinliklerinden bir saniye bile eksik kalmayın; yoksun, yalnız ve hatta yoksul kalmış arkadaşlarınızın kalbini kırmadan yardımlarınızı organize ederek, onların gönlünü alın… İnsanlar en kolay alışmaya alışıyor; mümkünse, kimi zararlı alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın; çünkü yaptığınız her yanlış işin ceremesini misliyle gene siz çekiyorsunuz. İyi giyinin ve yakınlarınıza saygıda ve sevgide kusurlu olmayın… Ve en önemlisi geliyor; hasta olmayın dostlar, aman…”

Bakımevinde nefes nefese yazıyordu

Adnan Genç, yine Yeni1Mecra’da yayınlanan “Huzurevindeki koca şair; Enver Gökçe” başlıklı yazısına “Bu satırları bir bakımevinin tek kişilik odasından yazıyorum…” notu düşmüştü.