Gazeteci Alphan için ilk celsede ceza talebi

Gazeteci Melis Alpan’ın, 2015 Diyarbakır Newroz kutlamasından paylaştığı fotoğraf nedeniyle yargılandığı davanın ilk celsesinde iddia makamı ceza talebinde bulundu.

Fotoğraf: MLSA

Gazete Melis Alphan’ın, 21 Mart 2015 tarihinde kişisel Instagram hesabından “Newroz Piroz Be” mesajı ile paylaştığı fotoğraf gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanmasına başlandı. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada Melis Alphan ve avukatları hazır bulundu. Alpan’a destek amacıyla HDP Milletvekili Hüda Kaya ile gazeteci örgütleri temsilcileri ile çok sayıda gazeteci de adliyeye geldi.

‘Fotoğraf TRT dahil tüm televizyon kanallarında yayınlanan Nevruz kutlamalarından’

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan Alphan, hak arayışlarının her daim barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğine derinden inanan bir yurttaş ve gazeteci olduğunu söyledi. Bahse konu sosyal medya paylaşımıyla ilgili üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirten Alphan, “Savcılık aşamasındaki ifademde de söylediğim gibi; suç unsuru olarak gösterilen fotoğraf, 2015 yılında Diyarbakır’da devletin izniyle gerçekleştirilen ve TRT dahil tüm televizyon kanallarında yayınlanan Nevruz kutlamalarından bir karedir.” dedi.

‘Bir gün fotoğrafın karşımıza suç olarak dikileceği aklımıza gelmedi’

Sadece sosyal medyadan bir fotoğraf paylaştığını ve altına da “Nevruz kutlu olsun” yazısı yazdığının altını çizen Alphan, şunları ifade etti:

“5 bin polisin görev aldığı alandan bir fotoğraf. O alandaki bir grup insanın fotoğrafı. Bana yönelik suçlama, arka planda gözüken insanların ellerinde tuttukları bayraklarla ilgili. Doğrusu hangi bayrağın neyi temsil ettiğini bilmemekle birlikte, kısa bir arşiv çalışmasında göreceksiniz ki, o gün ve ertesi gün bütün ana akım medya kanalları ve gazetelerin bastığı fotoğrafların arka planında benzer flamalar ve bayraklar vardı. Hatırlatmak isterim ki bu korsan ya da illegal bir gösteri değil, Diyarbakır Valiliği’nin onayıyla gerçekleşmiş bir toplantıydı. Haliyle ben dahil hiç kimsenin, buradan paylaşılacak bir fotoğrafın bir gün karşımıza suç olarak dikileceği aklımıza gelmedi. Bugün ben buradaysam, Yeni Şafak’tan Hürriyet’e, Milliyet’ten CNN Türk’e medyanın yarısı burada olmalı.”

‘Ben bir suç işlemedim’

Herkesin yayımladığı bir fotoğrafı paylaştığı için yıllarca hapsinin istendiğine vurgu yapan Alphan, “Çok aşikar ki, hakkımdaki bu suçlamanın hakla hukukla hiçbir ilgisi yok. Alelacele yazılan bu cılız iddianamenin gayesini anlamak mümkün değil. Maksat, bir yerlere mesaj göndermekse, o kadarına da benim aklım ermez. Ben bir suç işlemedim, beraatımı istiyorum.” diye konuştu.

Alphan’ın savunmasının ardından söz alan avukatları da yapılan paylaşımın suç olmadığını belirterek, Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in bu konularda verdiği kararları hatırlattı. Paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden avukatlar, beraat talebinde bulundu.

İddia makamı ceza istedi

İlk celsede esas hakkında mütalaasını açıklayan iddia makamı, gazeteci Alphan hakkında ceza talep etti. Mahkeme, Alphan ve avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 21 Mayıs tarihinde görülecek.