Gazeteci Andre Vltchek İstanbul’da ölü bulundu

Bir süredir Türkiye’de bulunan belgeselci ve araştırmacı gazeteci Andre Vltchek, İstanbul’da aracında ölü bulundu.

Fotoğraf: Andre Vltchek/Gazete Duvar

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Samsun’dan kiraladığı VIP araçla İstanbul’a gelen belgeselci ve araştırmacı gazeteci Andre Vltchek (57), İstanbul Beyoğlu İlçesi’nde Karaköy Kemankeş Sokak’ta aracının içinde ölü bulundu.

ABD vatandaşı olan Vltchek’in ölümü “Şüpheli ölüm” olarak kayıtlara geçerken, Vltchek’in eşi ve şoförlerin ifadesi alınıyor.

Vltchek 10 gün önce Aydınlık gazetesine konuşmuştu

Vltchek, 10 gün önce Aydınlık gazetesine konuşmuş ve koronavirüsü salgınının uluslararası etkilerini, Çin, Rusya ve ABD’nin durumunu değerlendirmişti. Vitchek şunları ifade etmişti:

“Türkiye ile ilişkim 25 yıl öncesine, Yugoslavya savaşıyla ilgili haberler yaptığım ve savaşın psikolojik etkilerinden sıyrılmak için Viyana’ya gittiğim döneme dayanıyor. İlk andan itibaren Türkiye’ye aşık oldum. Fakat bu sevgim oldukça karmaşık. Bir sanatçı olarak, bir romancı olarak dünyadaki en güzel mekanlardan biri olan İstanbul’u seviyorum. Bu kente aşığım. Fakat problem şurada: Türkiye politik olarak çok karmaşık. Söz konusu Çin ise ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Söz konusu olan Amerika ise ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Türkiye sürekli değişir. Türkiye’de çok yazdım fakat hiçbir zaman bütünüyle anlayamadım.”

Andre Vltchek’in birçok kitabı ve belgesel filmi de bulunuyor.