Gazeteci Aslan’ın serbest bırakılması çağrısı

Gazeteci örgütleri, yarın ilk kez hakim karşısına çıkacak olan tutuklu gazeteci Mehmet Aslan’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.   

MA muhabiri Mehmet Aslan, 9 Ocak’tan bu yana “örgüt üyeliği” ve “kitleleri galeyana getirici/ kışkırtıcı haber yapma” iddiasıyla Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Habercilik faaliyetleri suç olarak gösterilen Aslan, yarın saat 10.00’da İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, özgür basın başta olmak üzere gerçeği halka ulaştırdıkları için birçok gazetecinin ya öldürüldüğüne ya da tutuklandığına vurgu yaptı. Müftüoğlu, “Basın örgütlerinin açıkladığı verilere göre Türkiye dünyada en çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu bile başlı başına tablonun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor” dedi. 

Duruşmaya katılım çağrısı

DFG Eşbaşkanı Dicle Müftoğlu Fotoğraf: MA

Mehmet Aslan’ın iddianamesine baktıklarında gazeteci kimliğiyle televizyonlara yaptığı aktarımlar, haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmelerin her biri suç olarak gösterildiğine dikkati çeken Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“Mehmet Aslan gazetecidir, serbest bırakılmalıdır diyoruz. Aynı zamanda Mehmet Aslan şahsında yargılanan bir gazetecilik var. Buna karşı Mehmet Aslan şahsında tüm tutuklu gazetecilere özgülük demek için tüm gazetecileri duruşma salonunun önünde olmaya çağırıyoruz.” 

‘Uyguladıkları baskı işlevini yitirdi’

Türkiye’de gazetecilere yönelik sistematik bir baskının olduğunu dile getiren DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de, baskının nedeninin halkın gerçekleri görmesini engellemeye dönük olduğunu söyledi. İktidarın yaptıkları hukuksuzlukların, zalimliklerin ve yolsuzlukların duyulmasını engellemeye çalıştığını belirten Eren, şunları ifade etti:

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren Fotoğraf: MA

“İktidar sadece kendi propagandası yapılsın istiyor. Bu yüzden medyaya operasyon yapıp medyanın yüzde 90’ını ele geçirmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Bugünlerde Türkiye tarihinin en büyük skandallarından birini yaşıyoruz. Görüyoruz; artık mızrak çuvala sığmıyor. Pislikleri ortaya saçılıyor. İnsanlar bir şekilde gerçekleri öğreniyor. Uyguladıkları baskı işlevini yitirdi.”

Van’da iki yurttaşa yönelik işkence haberini hatırlatan Eren, “Gazeteci arkadaşlarımız orada yapılan işkenceyi dünya kamuoyuna duyurdular. Bir yurttaşın ölümü diğerinin ağır yaralanmasını konu alan bir işkence haberini yaptıkları için 4 arkadaşımız tutuklanmıştı. Nisan ayında bırakıldılar. Savcı bu gazetecilere ‘Neden devlet aleyhindeki toplumsal haberleri yapıyorsunuz?’ diye sormuştu. İşte iktidarın mantığı bu. Dediğim gibi mızrak çuvala sığmıyor” ifadelerini kullandı.   

‘Aslan derhal serbest bırakılsın’

Aslan’ın gazeteciliğine tanık olduğunun altını çizen Eren, gözaltına alınmadan 3 gün önce Aslan’ın kendisiyle de röportaj yaptığını söyledi. Aslan’ın gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını belirten Eren, “Biz bütün tutuklu meslektaşlarımız için olan talebimizi Mehmet için de tekrarlıyoruz. Derhal serbest bırakılsın. Gazeteciler hakkında açılmış davalar düşürülsün.” diye konuştu.

Öte yandan Aslan için sosyal medyada #MehmetAslanGazetecidir etiketiyle kampanya başlatıldı.

Kaynak: MA