Gazeteci Aziz Oruç tahliye edilmedi

Ağrı Doğubayazıt’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci Aziz Oruç’un tutukluluğunun devamına karar verildi.

Oruç’a yardım ettikleri için tutuklanan Muhammet İkram Müftüoğlu ile HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek tahliye edildi.

Gazeteci Aziz Oruç

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci Aziz Oruç ile Oruç’a yardım ettikleri için tutuklanan Muhammet İkram Müftüoğlu, HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek ile gazeteci Dicle Müftüoğlu, Turgay İlboğa, Yücel İlhan’ın tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Oruç, İkram ve Ekelek tutuklu bulundukları Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığı ile katıldı. Duruşma salonuna pandemi gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 3 sanık ve avukatları dışında kimse alınmadı.

Oruç’un savunmasını üstlenen Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA) ile Oruç ile dayanışma için Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral da duruşmayı takip etmek üzere Ağrı’ya geldi.

Oruç tahliye edilmedi

Kimlik tespitinin ardından duruşma sanıkların savunmalarıyla başladı. Mahkeme, Oruç’a yardım ettikleri için dosya kapsamında tutuklu yargılanan Muhammet İkram Müftüoğlu ile HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’in tahliyesine, gazeteci Oruç’un ise tutukluluğunun devamına hükmetti. Bir sonraki duruşma 21 Eylül’de görülecek.

Ne olmuştu?

Gazeteci Aziz Oruç, Türkiye’de hakkında açılan davalar nedeniyle gayri resmi yollardan Ermenistan’a gitmek isterken yakalandığı İran’da, işkence yapıldıktan sonra Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi sınırına terk edilmişti. 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınan Oruç hakkında, “Örgüt üyeliği”, “Örgüt propagandası” suçlamalarıyla Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek ise Oruç’a yardım ettikleri için tutuklanmıştı.

Kaynak: MLSA