Gazeteci Deniz Yücel için 15 yıl hapis talebi

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye eski muhabiri Deniz Yücel’in yargılandığı davada 15 yıl hapis istendi.

Gazeteci Deniz Yücel Fotoğraf: dw.com

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye eski muhabiri Deniz Yücel’in yargılanmasına İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmada, Yücel’in avukatı Veysel Ok hazır bulundu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Mütalaada, Yücel’in “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 3 aydan 11 yıl 3 aya, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Mütalaada, Yücel’in “FETÖ/PDY propagandası yapmak” suçunun maddi unsurları oluşmadığı için bu suçtan beraatına karar verilmesi talep edildi.

Duruşma 2 Nisan’a ertelendi

Yücel’in avukatı Ok, esasa ilişkin savunma yapmaları için mahkemeden süre talep etti. Avukatın süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 2 Nisan’a erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede; Yücel’in muhabir olarak görev yaptığı Die Welt gazetesinde, farklı tarihteki haber ve yazılarında, “Terör örgütü propagandası yaptığı”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddia edilmişti.

Türkiye’de bir yıl tutuklu kalan Yücel, 16 Şubat 2019 tarihinde tahliye edildikten sonra Almanya’ya dönmüştü. Yücel için 4 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.