Gazeteci Hafız Akdemir anıldı

Ailesi ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8 Haziran 1992’de öldürülen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir’i andı.

Fotoğraf: Yeni Yaşam Gazetesi

DFG, Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir’i ölüm yıldönümünde yaptığı yazılı açıklama ile andı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre, açıklamada Akdemir’in yıllarca cezaevinde kaldıktan sonra Yeni Ülke gazetesinde muhabirliğe başladığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Akdemir gazeteciler için bir okula dönüşen Özgür Gündem gazetesinde mücadelesini sürdürdü. O dönem her alanda habercilik yapan Akdemir, diğer birçok meslektaşı gibi kontra güçler tarafından tehdit edildi. Gazete bürosu önüne konan ‘Kaleminiz kırılacak’ tehdidine rağmen Hafız Akdemir, hakikat arayışını bırakmadı.”

Akdemir’in 8 Haziran 1992’de Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir sokakta ensesinden bir kurşunla katledildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Hafız Akdemir bu topraklarda öldürülen ilk gazeteci değildi, ne yazık ki son da olmadı. Hafız Akdemir’in kendinden öncekilerin kırılan kalemini aldığı gibi ondan sonra gelen hakikat yolcuları da O’nun takipçisi oldu. Hafız’ı katlettiler ama kalemi, kamerası yerde kalmadı.” denildi.

DFG, açıklamanın devamında Akdemir’in yürüttüğü mücadelenin takipçisi olacaklarını belirtti.

Ailesi mezarı başında Akdemir’i andı

Ailesi Hafız Akdemir’i mezarı başında andı

Akdemir ailesi de Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yolçatı (Sîsê) Mahallesi mezarlığında Hafız Akdemir’i mezarı başında andı. Akdemir ailesi, mezar taşındaki fotoğrafın yerinden sökülerek kaldırıldığını fark etti. Bu duruma tepki gösteren Akdemir ailesi, “İnsanlık ayıbıdır. Ölen birinin mezarından ne istiyorsunuz. Mezarı tahrip etmek insanlık suçudur.” dedi. 

28 yıldır Lice’nin Yolçatı Mahallesinde mezarı bulanan Akdemir’in mezar taşındaki fotoğrafının kim veya kimler tarafından söküldüğü bilinmiyor.