Gazeteci Kanbal beraat etti

HABER MERKEZİ – Gazeteci Ahmet Kanbal sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal’ın, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “Zincirleme örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında açılan davaya İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuksuz yargılanan Kanbal, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak katıldı. Kanbal, paylaştığı haber ve yorumların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılamayacağını söyledi.

Duruşmada mütalaasını veren savcı, suç olarak nitelendirilen sosyal medya paylaşımlarının “İfade özgürlüğü” kapsamında olduğunu, paylaşılan haberlerin de gazetecilik faaliyeti sorumluluğu olan haber verme sınırını aşmadığı gerekçesiyle Kanbal’ın beraatini istedi.

Duruşmaya Mardin’den SEGBİS ile bağlanan Kanbal’ın avukatları Erhan Kuzu ve Tahar Erdem de, savcının mütalaasına katıldıklarını, müvekkillerinin ifade özgürlüğü kapsamına giren paylaşımlarının suç sayılamayacağını belirterek beraat talebinde bulundu. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Kanbal’ın beraatine karar verdi.