Gazeteci Karataş hakkında hapis talebi

Gazeteci Yusuf Karataş hakkında, katıldığı DTK toplantıları, panel ve çalıştayları gerekçe gösterilerek açılan davada 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Evrensel Gazetesi Yazarı ve Emek Partisi MYK Üyesi Yusuf Karataş

Evrensel Gazetesi Yazarı ve Emek Partisi MYK Üyesi Yusuf Karataş’ın, katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları, panel ve çalıştayları gerekçe gösterilerek hakkında “Örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla açılan davada yargılanmasına devam edildi.

22.5 yıl hapis istemiyle açılan davanın 8. duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Karataş’ın katılmadığı duruşmada avukatı Diren Elif Vurgun hazır bulundu. Duruşmayı TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ve gazeteciler de takip etti.

Savcı mütalaasını verdi

Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Karataş hakkında “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi.

Evrensel gazetesinde geçen habere göre; mütalaa üzerine söz alan avukat Diren Elif Vurgun, “ATK kayıtların müvekkilime ait olabileceğini söyledi. Rapordaki +2 benzerlik oranının delil olması mümkün değildir. Ayrıca kayıtların üzerinde ekleme, çıkarma ya da müdahalede bulunulup bulunulmadığını incelemek gereklidir.” dedi.

Müvekkili Karataş’ın gazeteci ve siyasi siyasi parti yöneticisi olduğunu hatırlatan avukat Vurgun, “Adli kontrol artık bir cezaya dönüşmüş durumda. Adli kontrolün kaldırılmasını ve mütalaa hakkında savunma yapmak üzere süre talep ediyoruz” dedi.

Adli kontrol talebini reddeden mahkeme, Karataş ve avukatına esasa karşı savunmaların hazırlanması için ek süre vererek duruşmayı 4 Mayıs’a erteledi.