Gazeteci Kibriye Evren tahliye edildi

Gazeteci Kibriye Evren

Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci Kibriye Evren’in “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında 20 yıl hapis istemiyle açılan davanın 8’inci duruşması görüldü. Duruşma sonucunda Evren’in tahliyesine karar verildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazeteci Kibriye Evren ve avukatları Resul Tamur ile Pirozhan Karali katıldı.

Basın örgütleri temsilcileri ile gazetecilerin de izlediği duruşmada savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, Gazeteci Kibriye Evren’in tutuklu olduğu süreyi göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verirken, adli kontrol tedbiri ve yurt dışı çıkış yasağı getirilmesine hükmetti.

Ne olmuştu?

Gazeteci Kibriye Evren, Diyarbakır merkezli 9 ilde 9 Ekim 2018’de yapılan eş zamanlı operasyonda aralarında gazeteci ve siyasetçilerinde bulunduğu 142 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

Evren hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla dava açılmış, iddianamede ise gizli tanık beyanlarına, yurtdışı giriş çıkış kayıtlarına ve elektronik ihbarlara yer verilmişti. (HABER MERKEZİ)