Gazeteci Müftüoğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası

DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’na, sosyal medya hesabında paylaştığı bir fotoğrafla “örgüt propagandası” yaptığı suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

Gazeteci Dicle Müftüoğlu

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun, 2014 yılında Kobanê’de yaşanan çatışmalara ilişkin DİHA’da yayınlanan haber içerikli fotoğrafı kişisel sosyal medya hesabında paylaşması nedeniyle hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mütfüoğlu ve avukatı Resul Tamur hazır bulundu. Müftüoğlu’nun meslektaşları da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşma, kimlik tespitiyle başladı. 

‘DİHA muhabirlerinin çektiği fotoğraflardan biriydi’

“Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Müftüoğlu, duruşmada yaptığı savunmada IŞİD’in 2014 yılında Kobanê kentine yaptığı saldırıyı, o dönem çalıştığı DiHA muhabirlerinin takip ederek haberler yaptığını belirtti. Müftüoğlu, şunları ifade etti:

“Paylaştığım bu fotoğraf ajansın çektiği fotoğraflardan biriydi. Dijital bir çağda yaşıyoruz. Ben de ajansın çektiği bu fotoğrafı daha fazla yaygınlaştırmak ve okunması amacıyla kendi sosyal medya hesabımda paylaştım. Bunun dışında başka bir amacım yoktu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum.”

Müftüoğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası

Esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Müftüoğlu’nun “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Tamur, söz konusu fotoğrafın DİHA’ya ait fotoğraf olduğunu belirterek, “AİHM’in de açık bir şekilde sonuç doğurmayan fotoğrafların suç unsuru sayılmayacağı yönünde kararları var. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum. Aksi kanaatte ise CMK 231 maddesinin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi. 

Duruşmaya verilen kısa aradan sonra mahkeme heyeti, gazeteci Müftüoğlu’na “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 

Kaynak: MA