Gazeteci Müyesser Yıldız tutuklandı

“Askeri casusluk” iddiasıyla gözaltına alınan gazeteciler Müyesser Yıldız tutuklandı, İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız – Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında “Askeri casusluk” iddiasıyla 8 Haziran günü gözaltına alınan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ile astsubay E.B Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şubedeki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Gazetecilerin sorgusu Terörden Sorumlu Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz tarafından yapıldı. Kaçmaz, sorgu sırasında üç avukat sınırlaması koydu. Sorguda iki gazeteciye aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan astsubay ile yaptıkları telefon görüşmeleri soruldu.

TCK’nin 328. Maddesince düzenlenen “Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmek” ile suçlanan gazeteciler Yıldız ve Dükel ile astsubay E.B. tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Yıldız tutuklanırken Dükel “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı. Yıldız hakkında “kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphesi” nedeniyle tutuklama kararı verildiği öğrenildi.

Kaynak: Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLS)