Gazeteci Oruç hakkında hapis talebi

Gazeteci Aziz Oruç’un sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada verilen mütalaada hapis cezası talep edildi.

Gazeteci Aziz Oruç “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 9’uncu duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Oruç tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral takip etti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; hakkındaki iddialara ilişkin savunma yapan Oruç, “Twitter paylaşımları haberden ibarettir.” dedi. Oruç, savunmasında şunları belirtti: “Paylaşımlara bakıldığında, 2014-2015 yılında Dicle Haber Ajansı’nın yaptığı haberler olduğu, hatta çoğunun benim yaptığım haberler olduğu anlaşılacaktır. Paylaşımların hepsi haber verme amaçlıdır. Propaganda yapma gibi bir kastım yoktur.”

‘Paylaşımlarım propaganda olarak değerlendirilmemeli’

Oruç, 2013-2014 yılında yapılan paylaşımların suç sayılmazken neden şimdi suç sayıldığını sorarak, “Bir gazeteci olarak bu yaklaşım beni derinden üzüyor. Ben gazeteciyim. Paylaşımlarım propaganda olarak değerlendirilmemelidir. Benzer paylaşımlar nedeniyle başka bir dosyadan tutuklu yargılanıyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Avukat Ferhat Kılınç ise müvekkili Oruç’un yaptığı paylaşımları gazeteci olduğu için yaptığını belirtti. Paylaşımların yorum olmadığını haber spotu olduğuna işaret eden Kılınç, yeni düzenlemeyle haber içerikli paylaşımların “Örgüt propagandası” olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Yeni yasal düzenleme doğrultusunda suç unsurlarının oluşmadığına dikkat çeken Kılınç, müvekkili Oruç’un beratını istedi.

Savcı hapis cezası istedi

İddia makamı sunduğu mütalaada, Oruç’un kullandığı sosyal medya hesabı üzerinden “Silahlı örgütü meşru gösterecek veya övecek yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde defalarca paylaşımlarda bulunduğu ve eyleminin örgüt propagandası yapmak suçu oluşturduğunu” iddia etti. Mütalaada, Oruç hakkında TMK’nin 7/2 maddesi uyarınca 10 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezası verilmesi talep edildi.

Avukat Kılınç ise mütalaaya karşı detaylı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme, Oruç ve avukatının mütalaaya ilişkin savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 3 Mart’a erteledi.