Gazeteci Parlak’ın ‘aynı delillerle’ ikinci kez yargılandığı davaya ret

Silvan Mücadele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Parlak’ın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı dava, daha önce aynı delillerle yargılanarak beraat ettiği dava gerekçesiyle reddedildi. 

Silvan Mücadele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Parlak

Silvan Mücadele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Parlak hakkında 2015 yılında Silvan’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

İddia makamı hapis cezası istedi

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Ferhat Parlak ve avukatı Mehdi Özdemir hazır bulundu. İddia makamı, aynı suçlama ile bir önceki mütalaasını tekrarlayarak, Parlak hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istedi. 

‘Mükerrer yargılamadır’

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan gazeteci Parlak, önceki savunmalarını tekrarlayarak mütalaayı kabul etmediğini dile getirdi. Daha önce yargılandığı “örgüt üyeliği” davasından beraat ettiğini hatırlatan Parlak, bu davanın da mükerrer yargılama olduğunu söyleyerek, beraatını istedi.

‘Aynı delillerle yargılandı’

Parlak’ın avukatı Mehdi Özdemir de, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirtti. Dosyada somut bir delilin olmadığını dile getiren Özdemir, gizli tanık beyanlarının da tek başına delil olamayacağını, aynı deliller ile müvekkilinin daha önce Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp beraat ettiğini hatırlattı.

Özdemir, dosya kapsamında müvekkilinin gazetecilik faaliyetleri dışında herhangi bir delilin olmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Mahkemeye davayı reddetti

Dosyada, incelenmesi ve araştırılması gereken bir hususun bulunmadığını belirten mahkeme heyeti, Parlak’ın 2017 yılında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp beraat ettiği dava ile bu davadaki delillerin aynı olduğuna kanaat getirerek davanın reddine karar verdi. Mahkeme heyeti, aynı davada Parlak için konulan yurtdışı yasağını da kaldırdı. 

MA – DİYARBAKIR