Gazeteci Sinan Aygül tahliye edildi

Çocuğa yönelik cinsel istismar olayını haberleştirdiği için verilen 10 aylık hapis cezası nedeniyle dün cezaevine giren gazeteci Sinan Aygül, tahliye edildi.

Cezaevine girip çıkmaya alıştığını söyleyen Aygül, “Ama çocuklar tacize uğramayı, tecavüz edilmeyi kabul ederek yaşamak zorunda bırakılmasın, onların sesi olmak zorundayız.” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül’e, 2019 yılında çocuğa yönelik cinsel istismar olayına ilişkin haberi nedeniyle “soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” suçlamasıyla hapis cezası verilmişti. Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 aylık hapis cezasının istinaf tarafından onanması üzerine Aygül, dün cezaevine girmişti.

Van Bölge Adliye Mahkemesi’nin verilen 10 aylık hapis cezasını 5 aya düşürmesi üzerine Aygül, denetimli serbestlik uygulaması ile bugün tahliye edildi.

‘Çocukların sesi olmak zorundayız’ 

Dün cezaevine giren Sinan Aygül (soldan üçüncü sırada) tahliye oldu.

Aygül, tahliye edilmesinin ardından sosyal medya hesabı Twitterdan şu paylaşımda bulundu:

“Cezaevinde kısa süre kaldıktan sonra denetimle tahliye oldum. Ben yargılanmaya, tutuklamaya, cezaevine girip çıkmaya alıştım, bunu kabul ederek yaşıyorum ama çocuklar tacize uğramayı, tecavüz edilmeyi kabul ederek yaşamak zorunda bırakılmasın, onların sesi olmak zorundayız.”

‘Haber yapmazsak üzeri örtülecekti’

Aygül, kendisine verilen 10 aylık hapis kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanmıştı:

“Açıkçası her şeye rağmen, basın özgürlüğünün olmaması ve adaletsiz hukuk düzenine rağmen karara şaşırdım. Bir kız çocuğuna alenen bir cinsel istismar olayı var. Zanlı hiç gözaltına alınmamış, elini kolunu sallayarak gitmiş. Ben görüntülere ulaştığımda ilkin emniyet müdürüne durumu sordum. Ancak müdür bana cevap vermek yerine dolaylı yoldan haber göndererek, haber yapmamamı telkin ediyor.

Ortada bir suç var, haber alma hakkı var. Ben haber yaptıktan sonra bütün yerel ve yaygın basında yer aldı. Suçun şüphelisi yakalandı ve hakkında ‘Nitelikli cinsel istismar’ suçundan dava açıldı. Haberde ne soruşturma olumsuz etkilenmiş, ne şahıs hedef gösterilmiş ne lekelenme hakkı ihlal edilmiş ne de haberden dolayı bir mağduriyet oluşmuş. Aksine haber yapmazsak üzeri örtülecekti.”

Yeni1Mecra