Gazeteci siyasetçi Bereket Kar, İdlib’in arka yüzünü Yeni1mecra’ya anlattı

Suriye Geçiş Hükümeti Antep’te kuruldu. Antep’de büyük bir binası var. Başbakanları, bakanları var. Türkiye her şeyi bu Suriye güçleriyle eşgüdüm halinde yapmaya çalışıyor.

Kürtler ile Şam yönetimi görüşüyor ama henüz anlaşma sağlanmış durumda değil. Rusya Şam’ı otonom bölge konusunda ikna etmiş durumda.

İdlib’in altında ikinci bir şehir var. Erdoğan’ın Arap dünyasında dolaşan videosu… Ve pek çok ayrıntı video söyleşimizde.

HABER MERKEZİ – Gazeteci, araştırmacı, siyasetçi Bereket Kar, #Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a İdlib’de olup bitenlere ilişkin konuştu.

“Soçi anlaşması çerçevesinde 12 gözlem noktası vardı. 200-250 asker buralarda bulunuyordu. Kendi güvenliklerini sağlıyorlardı. Ne zaman ki Rusların da arabuluculuğuyla Kürtler ile Şam yönetimi arasında görüşmeler başladı. O zaman Suriye Milli Ordusu Halep’in kırsalında saldırılar yaptı. Ve Türkiye bunları desteklemeye başladı.

Suriye ve müttefikleri hızlı bir şekilde M4 ve M5 karayolu, Serakip gibi yerleri ele geçirdiler. Kısa bir süre sonra 12 gözlem noktasından 8’i Suriye güçlerinin egemenliği dahilinde kaldı.

Bereket Kar

Suriye Milli Ordusu, konumlandığı Afrin, Bab, Cerablus gibi bütün bölgelerden 20 bin kadar silahlı gücü Suriye kuvvetlerini durdurmak için harekete geçti. Arkasında Türkiye güçleri var.

Suriye güçleri kendi kentlerini Nusra ve diğer güçlerden kurtarmaya çalışıyor. O ana kadar hiçbir gözlem noktası vurulmamıştı, asker ölmemişti.

İdlib’in altında ikinci bir şehir var.

Suriye Milli Ordusu tamamen Türkiye’nin yönlendirdiği bir ordudur. Lojistik desteğini Türkiye sağlıyor.

Kürtler ile Şam yönetimi görüşüyor ama henüz anlaşma sağlanmış durumda değil. Rusya Şam’ı otonom bölge konusunda ikna etmiş durumda.

Suriye Geçiş Hükümeti Antep’te kuruldu. Antep’de büyük bir binası var. Başbakanları, bakanları var. Türkiye her şeyi bu Suriye güçleriyle eşgüdüm halinde yapmaya çalışıyor. Antakya’da bir Operasyon Merkezleri var, Kilis’te var. Afrin, Azez, Bab, Ceraplus gibi kentler buradan kontrol ediliyor.

ABD ile Suriye dosyasının Rusya’nın elinde olduğunun kabulü var.”

Bugünlerde Arap dünyasında #Erdoğan’ın hangi videosu dolaşıyor…

Tüm bunlar ve pek çok önemli detay ve tespitler video söyleşimizde.