Gazeteci Uyanık’tan, polis müdahalesine suç duyurusu

Gazeteci Özge Uyanık, haber takibi sırasında “genelgeyi” gerekçe göstererek çekim yapmasını engelleyen polisler ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazeteci Özge Uyanık, 1 Mayıs’ta haber takibi sırasında polisler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı “genelge” gerekçe gösterilerek engellenmişti. Uyanık, kendisini engelleyen polisler ve genelgeyi yayımlayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusundan önce Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, TGS Ankara Şube Yöneticisi Alican Uludağ, TGS Hukuk Müşaviri Meliha Selvi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer katıldı.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; açıklama yapan Uludağ, Uyanık’ın 1 Mayıs eylemlerini takip ettiği sırada genelgeyi gerekçe gösteren polisler tarafından hak ihlaline uğradığını belirtti. Uludağ, önce Emniyet Genel Müdürlüğü sonrasında ise müdahaleyi yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

‘Gazeteciler alanda görevini yapamaz hale geldi’

Suç duyurusunun “görevi kötüye kullanma” ile “tehdit ve mala zarar verme” gerekçeleriyle yapılacağını aktaran Uludağ, şunları kaydetti:

“Son dönemde gazeteciler alanda görevlerini yapamaz hale geldi. Gazetecilere yönelik polis müdahalesi örneğini en son Özge arkadaşımıza gördük. Polislerin müdahalede bulunmaları kural ihlalidir. TGS olarak da benzer ihlallerin takipçisi olacağız. Siyasi iktidara çağrımız genelgeyi geriye çekmeleri yönündedir.”

‘Hiçbir genelge Anayasa’nın üzerinde değildir’

“Hiçbir genelge Anayasanın üzerinde değildir” diyen gazeteci Uyanık da, “Bu hukuksuz talimatı uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sokakta hak ihlalini gören vatandaşın da gördüklerini kayıt altına alma hakkı vardır. Yargıtay’ın basın özgürlüğüne dair karar alması gerekiyor.” dedi.

Genelgenin Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulayan TGS Hukuk Müşaviri Meliha Selvi de, genelgenin basın özgürlüğünü engellediği gibi sansür anlamına da geldiğini söyledi. 

‘Genelge geri çekilmeli’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ise, “Bu vatandaşın haber alma hakkına bir müdahaledir. Bu genelge geri çekilmeli ve sorumlular hakkında gerekli işlemler başlatılmalı. Türkiye hukuk devleti olmaktan koşarak uzaklaşıyor.” şeklinde konuştu.

Emniyet Genel Müdürü ve polisler hakkında suç duyurusu

Açıklamanın ardından TGS yetkilileri ve Uyanık, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve “konusu suç teşkil eden” emri yerine getiren polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Aktaş imzalı genelgenin anayasaya aykırı olduğunun belirtildiği suç duyurusunda, şu ifadeler yer aldı:

“Usul açısından basın özgürlüğü Anayasa madde 28 gereği gerekli şartlar varsa ancak kanunla sınırlandırılabilir. Kanunla yapılacak sınırlandırmanın genelge ile yapılması ise yürütmenin yasamanın yetkisini gaspıdır. Bu açıdan bu genelge idare hukuku açısından yok hükmündedir. Öte yandan esas açısından kolluğun kamusal alanda yaptığı eylemler, özel yaşama saygı hakkı kapsamında değildir. Bu kamu görevi icra eden kolluğun görev sırasındaki eylemlerinin kaydı da kişisel verilerinin ihlali kabul edilemez.”