Gazeteciler Demir ve Aydın tutuklandı

FOTO: MA

HABER MERKEZİ – İzmir’de gözaltına alınan MA muhabiri Ruken Demir, JİN News muhabiri Melike Aydın ile TUHAY-DER üyesi 10 kişi tutuklandı.

İzmir’de 12 Kasım günü gözaltına alınan Demir ile Aydın “Örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla tutuklandı. Mezopotamya Haber’den (MA) alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan Demir ve Aydın, emniyetteki ifadelerinin ardından tutuklanmaları talebiyle İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Nöbetçi mahkeme “Örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla Demir ve Aydın’ın tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan gazeteciler İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. 

TUHAY-DER üyesi 10 kişi tutuklandı

Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) üyelerinden Selma Altan, Mazlum Koç, Ramazan Yavuz, Sait Bahadır, Murat Tufan, İsmail Akbay, Şeyhmus Dağhan, Hasan Hayri Dikilitaş ile Hediye Tekin de “Örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla tutuklanırken, Mehmet Gergin “Yurtdışı yasağı” ile serbest bırakıldı.

Tutuklama kararı adliye önünde bekleyen TUHAY-DER yöneticileri ve üyeleri tarafından protesto edildi. TUHAY-DER Eşbaşkanı Ahmet Ertaş, kararın hukuksuz olduğunu belirterek, üyelerine yönelik baskıları kabul etmeyeceklerini söyledi. “Bu kararı tanımıyoruz” diyen Ertaş, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.