Gazeteciler Eser ve Topaloğlu tutuklandı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da gözaltına alınan gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı. İki gazeteci 29 Kasım gününden beri gözaltında tutuluyordu.  

İstanbul Beyoğlu’nda 29 Kasım günü gözaltına alınan Mezopotamya Haber Ajansı (MA) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu emniyetteki ifadelerinin ardından dün akşam Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcılıkta ifadeleri alınmadan tutuklanma talebiyle mahkeme sevk edilen Eser ve Topaloğlu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade verdi.

Topaloğlu emniyette verdiği ifadeleri tekrar ettiğini belirterek, gazetecilik yaptığını serbest  bırakılmasını talep etti. Eser de kamu nezdinde gazeteci kimliği ile tanındıklarını söyleyerek, bulunduğu her yerde gazetecilik faaliyeti için yer aldığını belirtti. Eser de serbest bırakılmayı talep etti.

Mahkemede Eser ve Topaloğlu’nun avukatları Özcan Kılıç, yaptığı savunmada, “Müvekkillerimin savunmalarına katılıyorum, kaçma şüpheleri yoktur. İddialar doğruluğu kesin olmayan etkin pişmanlıktan yararlanan bir kişinin beyanları tutuklamaya yetecek kadar somut delil değildir” diyerek Eser ve Topaloğlu’nun adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarını istedi.

Mahkeme, Eser ve Topaloğlu’nun “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Eser ve Topaloğlu’nun yurtdışı gezileri ve haklarında daha önce açılan davalar tutuklanmalarına gerekçe gösterildi.

Eser, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, Topaloğlu ise Metris Cezaevi’ne gönderildi. Topaloğlu’nun daha sonra Silivri Cezaevi’ne sevk edileceği öğrenildi. 

MA – İSTANBUL