Gazeteciler Yıldız ve Dükel’in telefonlarının dinlendiği iddiası Meclis’e taşındı

İYİ Parti Milletvekili Çıray, özel hayatın gizliliği ve haberleşme hürriyetinin anayasal koruma altına alındığına vurgu yaparak, gazeteciler Yıldız ve Dükel’in telefonlarının dinlendiği iddiasını Bakan Gül’e sordu.

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız – TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel Fotoğraf: Gazeteciler Dayanışma Ağı

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı Aytun Çıray, Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in gözaltına alınmaları ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Çıray, önergenin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Çıray, önergenin gerekçesinde 8 Haziran’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TCK’nın 328. maddesiyle başlattığı “Siyasal ve Askeri Casusluk” soruşturması kapsamında gazeteciler Yıldız ve Dükel’in ifade vermek üzere evlerine yapılan polis operasyonuyla gözaltına alındıklarını hatırlattı.

İki gazeteci için Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yasa uyarınca 4 günlük gözaltı süresi talep edildiğinin öğrenildiğini belirten Çıray, dosyaya ilişkin başka herhangi bir bilginin kamuoyuyla paylaşılmadığına işaret etti.

Sabah Gazetesi’nin Ankara’daki bu ve diğer gözaltılara ilişkin “askeri casusluk” iddiasıyla yürütülen soruşturma dosyasındaki detayları haberleştirdiğine işaret eden Çıray, şunları ifade etti:

“Bu haberde Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in telefon kayıtlarının dinlendiği ve şüpheli bazı askeri personel ile görüştükleri ileri sürülmüştür. Habere göre, Müyesser Yıldız hakkında söz konusu telefon konuşmalarını haberleştirmediği için ‘askeri casusluk yapmış olabilir’ şüphesiyle gözaltı kararı alındığı da belirtilmiştir.”

Çıray, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin özel hayatın gizliliğini ve haberleşme hürriyetini anayasal koruma altına alan bir hukuk devleti olduğunu belirterek, kamuoyuna ilgili haber vasıtasıyla yansıyan Yıldız ve Dükel’in telefonlarının dinlendiği iddiası konusunda önergede verdiği soruların Bakan Gül’ün yanıtlamasını istedi.

Önergedeki sorular şöyle;

  1. Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in telefonları dinlenmiş midir? Dinlendiyse gerekçesi nedir?
  2. Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in telefonlarının dinlenmesi için gerekli olan mahkeme izni var mıdır? Varsa eğer bu izin hangi gerekçeyle talep edilmiştir?
  3. Eğer yoksa izinsiz telefon dinleyenler kimlerdir ve bu suçtan dolayı yargılanacaklar mıdır?
  4. Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel dışında telefonları dinlenen başka gazeteciler de var mıdır? Varsa bunun yasal izinleri alınmış mıdır ve gerekçesi nedir?
  5. Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in avukatlarına verilmeyen dosya içeriğini basına vererek haberleşmesini sağlayanlar kimlerdir? Bu konuda soruşturma açtınız mı?