Gazetecilere 1 Mayıs’ta ‘genelgeli’ müdahale

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görüntü çeken veya çekme ihtimali olanlara müdahale etme genelgesinden sonra polis 1 Mayıs’ta gazetecilerin görüntü almasına müdahale etti.

Polisin bugüne kadar “sarı basın kartı”, “turkuaz kart” yok diyerek gazetecilerin sokaktaki toplumsal eylemlerin haberini yapmasını engellerken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesinden sonra basını engellemeyi göstere göstere yapmaya başladı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önceki gün yayınladığı genelgeye göre sokaktaki eylemleri görüntüleyen veya görüntüleme ihtimali olanlara müdahale etme yönündeki emrini polis hemen 1 Mayıs’ta uyguladı. 

Polis, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesini gerekçe göstererek gazeteci Özge Uyanık’a müdahale etti.

Ankara Kızılay’da 1 Mayıs ile ilgili gösteri yapanlara polis müdahale etti. Yol TV muhabiri Özge Uyanık da o sırada eylemi ve müdahaleyi izliyordu. Bir sivil polis gazeteci Uyanık’a müdahale etti. Uyanık’ın gazeteci olduğunu söylemesine karşın polis “Olabilir, çekim yapmayın. Genelge yayınlandı” diyerek müdahaleyi sürdürdü. O sırada canlı yayında olan Uyanık’ın elindeki telefon kamerasına müdahale eden polis, telefonu yeter düşürdü ve üzerine bastı. Uyanık’ın “Telefonumu ezme” diye çığlık atması üzerine polis “Sileceksin. Silsene anlamıyorum ben” diyerek görüntüleri silmeye çalıştı. Ancak Uyanık canlı yayında olduğu için tüm olup bitenler an be an yayınlandı.

Bu arada ilk müdahaleye gelen polisin kendi telefonu ile müdahaleyi kaydettiği de gözlendi.

Polis muhabirin fotoğraflarını sildi

Dokuz8 Haber’den Esra Tokat’ın fotoğrafları polis tarafından silindi. Tokat fotoğrafları geri çağırdı. Kaynak: Dokuz8Haber

Aynı şekilde Ankara Meşrutiyet Caddesi’nde 1Mayıs kutlaması için sokağa çıkan ve gözaltına alınan yurttaşlara yönelik polis müdahalesini görüntüleyen #dokuz8 muhabiri Esra Tokat’ın da çektiği fotoğraflar polis tarafından silindi. Esra Tokat, silinen fotoğrafları geri çağırdı ve yayınladı.

TGS müdahaleyi yargıya taşıyacak

Öte yandan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi daha önce alanda çalışan gazetecileri yapılan müdahale nedeniyle polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı. Önceki şikayetleri ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Sendika, “Gazetecilere yönelik bu ve bunun gibi hukuka aykırı eylemleri yargıya taşıyacağız” açıklamasını yaptı.