Gazetecilerin, saldırıya uğrayan Kürt işçilerin köyüne girişine engelleme

Sakarya’da saldırıya uğrayan mevsimlik Kürt işçileri, Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı köylerine ulaştı.

Kürt işçilerin yaşadığı köy ve mezralar, jandarma tarafından “Covid-19” gerekçesiyle girişlere kapatıldı.

Sakarya’nın Ortaköy İlçesi’nde Sırt Mahallesi’nde saldırıya uğrayan Kürt işçiler, memleketleri Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Yücebağ (Kelekê) köyü ve Derê mezrasındaki evlerine ulaştı. Beraberlerindeki eşyalarını evlerine bırakan işçiler, daha sonra Mazıdağı Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı.

Jandarma kontrol noktası kurdu

Öte yandan işçilerle görüşmek üzere sabah saatlerinden itibaren birçok gazeteci köye akın etti. Saat 13.30 civarında jandarma ekipleri de işçilerin yaşadığı köy ve bağlı mezraya gelerek, köyün girişinde kontrol noktası kurdu. Kontrol noktasında gazetecilere Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldı.

Gazeteciler uzaklaştırıldı

Daha sonra bir jandarma komutanı “Bu saatten sonra köye giriş yasak” ifadesini kullandı. Yasağın resmi bir karar olup olmadığı ve gerekçesini soran gazetecilere, askeri yetkili “basına açıklama yapmasının yasak olduğu”nu söyledi. Fakat gazetecilerin ısrarı üzerine aynı yetkili, yasak gerekçesi olarak yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını gösterdi. Akabinde de gazetecilerin bölgeden uzaklaşmasını istendi. 

Gazetecilerin uzaklaştırılmak istendiği sırada gelen Gelecek Partisi Mardin İl Örgütü yöneticileri de jandarma engeli ile karşılaşıp, köye sokulmadı.

İşçiler ifadeye çağrıldı

Edinilen bilgilere göre, saldırıya uğrayan işçiler İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından aranarak ifadeye çağrıldı. İşçilerin önümüzdeki saatlerde ifadeye vermeye gitmesi bekleniyor.

MA – MARDİN