Gazeteler ‘Özgürlüğün sonu’ ‘Tecrit’ manşetleriyle çıktı

İngiltere’nin koronavirüs salgınına karşı ‘virüsün kontrollü yayılması’ politikasından vazgeçerek aldığı tedbirler, gazetelerde “Özgürlüğün sonu”, “Tecrit”, “Evde kalmalısınız” manşetleriyle yer aldı.

Londra – AA

İngiltere’de koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 54 artarak dün 335’e çıktı. Salgının ortaya çıktığı İngiltere’de, İngiliz Hükümeti toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini izledi. Ancak eleştirilerin ve toplamda can kaybının 277 bini bulabileceğine yönelik değerlendirmelerin ardından İngiliz Hükümeti politikasında değişikliklere gitmek zorunda kaldı.

Hükümet politikasını değiştirerek tedbirler almaya başladı

Can kaybı sayısının artması üzerine Başbakan Johnson, pazar günü kalabalıklar halinde sokağa çıkılmasının ardından yaptığı açıklamada, sert önlemleri hayata geçirebileceklerini söyledi. Dün akşam alınan yeni kararlar kapsamında ise, halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılmasına karar verildi.

Tedbirler basında ‘özgürlüğün sonu’ manşetiyle yer aldı

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İngiliz basınında, koronavirüs salgının yayılmasını durdurmak için alınan kısmi sokağa çıkma yasağını “Özgürlüğün sonu” ve “Tecrit” manşetleriyle duyurdu. İngiliz gazetelerinin manşetinde, Başbakan Boris Johnson’ın sokağa çıkmaya ilişkin sınırlama getirmesi ile marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılması yönündeki önlemler yer aldı.

Hastanelerin çökebileceği uyarısı

The Daily Telegraph, “Özgürlüğün sonu” manşetini attı. Bu başlık altında ev halkı hariç 2 kişiden fazla toplantıların yasaklandığı, aksi halde ceza kesileceği, elzem ürün satışı yapmayan işletmelerin kapatılacağı belirtildi. Haberde, bilim insanlarının salgının bu hızla devam etmesi halinde hastanelerin çökebileceği uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

The Guardian gazetesi, “Başbakan: Evde kalın, bu ulusal bir acil durum” manşetini attı. Haberde, halka ne yapacağına ilişkin belirsiz mesajlar vermekle suçlanan Johnson’ın yeni önlemleri uygulamaya koyduğu kaydedildi. Başbakan Johnson’ın halka kısıtlamalar getirdiği, polise yeni yetkiler verdiği vurgulanan haberde, hükümetin politikasında değişiklik yaptığına da işaret edildi.

The Daily Mail’in “Tecrit” manşetiyle yer verdiği haberinde “günlük yaşam üzerinde şaşkınlık verici kısıtlamalara gidildiği” vurgulandı. Haberde, gerekli olmadıkça seyahat etmenin yasaklandığı, arkadaş ve akrabaların görülemeyeceği belirtildi. Ayrıca haberde spor için sadece bir kez dışarı çıkılabileceği, kurallara uymayanlara ceza verileceği ve önlemlerin 3 hafta süreceği ifade edildi.

The Times gazetesi de, “Evde kalmalısınız” başlığıyla verdiği haberde, Başbakan Johnson’ın ulusal acil durum ilan ettiği ve tecrit kararı aldığı belirtildi. Haberde, alınan yeni önlemler aktarıldı.