Gazze’deki hava saldırısında ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

FOTO:AA

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, hava saldırılarıyla İsrail’in savaş suçu işlediğini belirterek, saldırıların durdurulması için uluslararası kuruluşlara çağrı yaptı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze’nin orta ve kuzey kesimlerinde 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte dünden bu yana İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 12’ye yükseldiği belirtildi.  Açıklamada, yaralı sayısının ise 45 olduğu kaydedildi. İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyelerinden yapılan açıklamada, Gazze’nin orta kesimindeki Deyr Belah kentinde bugün hayatını kaybeden kişinin Kudüs Seriyyelerinin yönetici kadrosundan 38 yaşındaki Halid Muavvad Ferrac olduğu ifade edildi.

‘İsrail savaş suçu işliyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarını kınadı. Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamasında Musevi, İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyelerinin önde gelen komutanlarından Baha Ebu’l Ata ile eşi Esma Ebu’l Ata’nın da hayatını kaybettiği saldırıların “savaş suçu” olduğunu belirterek, İsrail’in uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini ifade etti. 

‘Filistin’in direnişten başka seçeneği kalmadı’

Filistin’in İsrail’e karşı birlik ve direnişten başka bir seçeneğinin olmadığını kaydeden Musevi, uluslararası kurumları bu saldırılar karşısında sessiz kalmakla suçladı. İsrail’in aldığı bu destekle Filistin’e saldırdığını belirten Musevi, bölgesel ve uluslararası kuruluşlardan İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının durdurulması konusunda yükümlülüklerini yerine getirmelerini istedi.

Kaynak:AA