Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Meral Akşener’i ziyaret etti. Ziyarette Davutoğlu, İYİ Parti ile ittifak oluşacağı sinyalleri verdi.

Davutoğlu’nun Akşener’i ziyaretinde gerçekleştirilen basın açıklamasında Akşener, Süleyman Soylu’ya da mesaj gönderdi.

Ahmet Davutoğlu – Meral Akşener

Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i Genel Merkez’de ziyaret etti. Ziyaret sonrası iki genel başkan ortak açıklama yaparken ittifak sinyalleri dikkat çekti.

Akşener: Liyakat sisteminin esas olduğu parlamenter sistem

Meral Akşener, Davutoğlu’ndan önce söz alarak şunları aktardı:

” İyileştirilmiş güçlendirilmişi parlamenter sistemin tasarımına yönelik vesayet sisteminin olmadığı, hükümetin o arada iktidar olmuş yürütmeyi götüren yapının ayağına pranga takılmadığı, kurumların itibarının olduğu, kapsayıcı kurumların yer aldığı, hesap verilebilir ve şeffaflığın, liyakat sisteminin zorunlu olduğu bir sistem tasarımın üzerinde de biz çalışıyoruz.”

Davutoğlu: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi çarpık bir başkanlık sistemidir

Akşener’in ardından söz alan Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirdi.

” Bu sisteme karşı çıkarken 1924 Anayasası ile gelen çoğunlukçu sisteme de, 1961 anayasası ile gelen vesayetçi sisteme de, 1982 Anayasası ile gelen melez sisteme de karşıyız. Tam şeffaf, net, açık bir parlamenter sistem öneriyoruz. Güçlendirilmiş derken de, parlamenter sistemdeki temel unsur olan temsil ve istikrar arasındaki ilişkiyi tekrar sağlam temele oturtacak, temsili sağlarken istikrarı bozmayacak mekanizmaları teklif ediyoruz istemimizde.”

Gelecek Partisi ile İYİ Parti arasında ittifak sinyali

Davutoğlu açıklamasında Meral Akşener ile birlikte çalışmanın Türk siyasetine özel bir katkı sağlayacağını vurgulayarak ittifak sinyali verdi.

“Türkiye’de dağılan siyasetin alanını açacağız. Herkese kapılarını kapatanlara karşı kapıları herkese açık bir siyaset uygulamaya devam edeceğiz. Bu konuda da Sayın Genel Başkanla birlikte çalışmamızın Türk siyasetine özel bir katkı yapacağına inanıyorum.”

Akşener’den ihraç edilen Ümit Özdağ ile ilgili açıklama  

İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edilen milletvekili Ümit Özdağ ile ilgili olarak Akşener şunları söyledi:

“(Sayın Özdağ konusu) keşke böyle olmasaydı ama Sayın Özdağ beni, partimizi ve Başkanlık Divanımızın neredeyse yarısını itham eden iftira boyutundaki pek çok söylemi nedeni ile MDK ihraç etme kararı vermiştir. Bizim MDK’nın özelliği şudur, bütün yazışmaları kalemleri ayrıdır hem Meclis’teki grubumuzdaki arkadaşlarımızın hem de kongrede seçilen MDK’mızın biraraya gelip aldığı bir karardır. Herkes için hayırlı olsun diyorum ama üzüldüğümü ifade etmek isterim”

yeni1mecra