Gelecek Partisi, Güney beldesindeki seçimlere katılabilecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesi’ne bağlı Güney beldesinde yapılacak belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine, Gelecek Partisinin de katılabileceğine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, YSK, Güney beldesindeki seçimlere katılma yeterliliğine sahip 19 siyasi partiyi, 24 Mart tarihli kararıyla belirledi. Bu partiler arasında, “teşkilatlanma koşulunu sağlamadığı” gerekçesiyle Gelecek Partisinin bulunmaması üzerine parti yetkilileri YSK’ye başvurdu.

Başvuruda, partinin ilçe kongre kayıtlarının Yargıtay veri tabanında görünmediği belirtilerek, 41’in üzerinde il ve bu illerin en az 3’te bir ilçesinde teşkilatlanmanın tamamlandığı kaydedildi. Yeterli sayıda ilçe kuruluşunun yapıldığının belirtildiği başvuruda, tüm bu ilçelerin kongrelerinin ilçe seçim kurulu başkanlıkları nezaretinde gerçekleştirildiği anlatıldı.

Başvuruda, bazı ilçelerin kongre sonuçlarının ilçe kaymakamlıklarına geç bildirilmesi veya bazı kaymakamlık ve valilik il sivil toplum müdürlüklerinin sonuçları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına zamanında bildirmemesinin, bu sonuca sebebiyet vermiş olabileceği savunuldu.

‘Gelecek Partisi gerekli teşkilatlanmayı tamamladı’

Kurul, inceleme sonucunda, Gelecek Partisinin, 6 Haziran’daki Güney beldesi belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine katılabileceğine hükmetti. Kararda, partinin itirazı üzerine, kongre evraklarının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına 31 Mart’ta gönderildiği belirtildi. Yeniden değerlendirme yapıldığının kaydedildiği kararda, partinin teşkilat kütüğünün gönderilmesinin istendiği ifade edildi.

Gönderilen cevap yazısındaki listenin karşılaştırılması sonucunda, Gelecek Partisinin seçime katılmak için gereken teşkilatlanmayı tamamladığının belirlendiği bildirildi.

Seçime katılacak parti sayısı 20’ye yükseldi

Partinin oy verme günü 6 Haziran’dan 6 ay öncesinde, illerin en az yarısında teşkilatlanmasını tamamladığının belirtildiği kararda, Güney beldesindeki belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine katılma koşullarını taşıdığı kaydedildi.

Daha önce Güney beldesindeki seçimlere 19 siyasi partinin katılma yeterliliğine sahip olduğuna hükmedilmişti. Kurulun son kararıyla seçimlere katılabilecek siyasi parti sayısı 20’ye yükseldi.

AA – ANKARA