Gelecek Partisi’nden gözaltılara tepki: Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız

Gelecek Partisi Sözcüsü Temurci, HDP’ye yönelik operasyona tepki göstererek, “Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci Fotoğraf: Gazete Duvar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında HDP’ye yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna bir tepki de Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci’den geldi. Temurci, “Terörün her türlüsüne karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Evet, terör hepimizin kırmızıçizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız” dedi.

‘Savcılık derhal elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalı’

“Kobane olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu?” diye soran Temurci, savcılığın derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmasını istedi.

‘Gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır’

Temurci, operasyona yönelik soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesini kast ederek “Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır.” dedi.

Temurci, şunları ifade etti: “Aksi halde; bu gözaltıların anlamı, Türkiye’de gündemi değiştirmek ve siyasette kutuplaşmayı zirveye taşımak olacaktır. Siyasi rakiplerine hain ve çete diyerek, beka siyaseti üzerinden kendi koltuklarını korumaya çalışanların devri bu ülkede artık son bulmalıdır.”

‘Oyunu görüp oyunu birlikte bozmalıyız’

Büyük bir imtihandan geçildiğini söyleyen Temurci, “Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz” dedi.

Yargının tarafsız ve bağımsız olduğu, adaletin tesis edildiği, demokratik ve özgür bir Türkiye’nin 84 milyonun ortak hedefi olması gerektiğini söyleyen Temurci, “Siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız.” diye konuştu.

Kaynak: MA