‘Geleneksel Tıp Kongresi’nin maliyeti 7 milyon 163 bin TL!

CHP Milletvekili Gök, Sağlık Bakanı Koca’dan, “3. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kongresi”nin 7 milyon 163 bin TL tutarındaki maliyetinin harcama kalemlerini sordu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek olan “3. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kongresi” ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Gök önergenin gerekçesinde, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları olarak adlandırılan sağlık yaklaşımının ulusal sağlık politikasının bir parçası haline geldiğine işaret ederek, “Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek kongreler ile sözü geçen uygulamalar güçlendirilmektedir.” dedi.

‘Kongre için 7 milyon 163 bin TL ihale yapıldı’

Bilimsel açıdan geçerliliği tartışılan bu uygulamalar için düzenlenen ilk kongreye 2018 yılında 2 milyon 833 bin TL, ikinci kongreye 2019 yılında 4 milyon 285 bin TL harcama yapıldığına dikkat çeken Gök, “Bu yıl düzenlenecek kongrenin organizasyon ihalesi ise 7 milyon 163 bin TL bedelle bir özel şirkete verilmiştir.” diye kaydetti.

‘Yalnızca kongreler için 14 milyon TL ödeme yapıldı’

Gök, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına yapılan yatırımların ve halka tavsiye edilen sağlık yöntemlerinin kazanımlarının henüz netlik kazanmadığına işaret etti. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde bu alana yönelik bir daire başkanlığının kurulduğunu hatırlatan Gök, şunları kaydetti:

“Son 3 yıl içerisinde yalnızca kongreler için 14 milyon TL ödeme yapılmıştır. Üniversite hastaneleri ve Bakanlığa bağlı hastanelerde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) eğitim ve uygulama merkezleri açılmakta, alana yapılan yatırım tutarları ve uygulanan yöntemlerin başarı oranları kamuoyu tarafından merak edilmektedir.” Gök, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. 2012 – 2019 döneminde GETAT uygulamalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulan Daire Başkanlığı, eğitim ve uygulama merkezleri ile konuya ilişkin çalışmalar için yapılan harcamaları yıllık temelde açıklar mısınız?
  2. 1 – 3 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kongresi’nin 7 milyon 163 bin TL tutarındaki maliyetinin harcama kalemlerini açıklar mısınız?
  3. 2012 – 2019 döneminde GETAT uygulamalarını icra eden kaç özel sağlık kurumu açılmıştır?
  4. 2012 – 2019 döneminde tedavileri için GETAT uygulamalarını tercih eden yurttaşlarımızın sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
  5. 2012 – 2019 döneminde GETAT uygulamalarını tercih eden hastaların tedavi başarı oranlarını yıllık temelde açıklar mısınız?
  6. 2012 – 2019 döneminde yerli aşı ve ilaç geliştirilmesi amacıyla yapılan yatırım miktarlarını ve verilen teşvikleri yıllık temelde açıklar mısınız?