Gençler Zilan için pedal çevirdi

HDP Van Gençlik Meclisi, “Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor” sloganıyla Zilan bölgesinde yapımı devam eden HES projesine karşı bisiklet turu yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Gençlik Meclisi üyeleri, Erciş ilçesine bağlı Zilan bölgesinde yapımı süren Hidroelektrik Santrali’ni (HES) projesine karşı bisiklet turu düzenledi.

Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor” sloganıyla yapılan bisiklet turuna, kent Milletvekili Muazzez Orhan Işık ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldı.

HDP Erciş ilçe örgütü önünde yapılan basın açıklamasını, Gençlik Meclisi sözcüsü Sinem Çetin okudu. Açıklamanın ardından gençler, “Sen de ayağa kalk”, “Kapitalizme karşı harekete geç”, “Ekolojiye darbe var” dövizleriyle, balonlarla süsledikleri bisikletlerle pedal çevirdi.

HDP Erciş ilçe örgütü önünde başlayan bisiklet turu, Çevre yoluna kadar devam etti. Bisiklet turu yapan gençler burada, “Ji boy Gelîyê Zilan tu jî rabe ser pîya” sloganlarıyla etkinliği sonlandırdı.

‘Zilan Deresi katliamla karşı karşıya’

Gençlik Meclisi Sözcüsü Sinem Çetin ve Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık açıklama yaptı. Fotoğraf: MA

Sinem Çetin, AKP hükümeti tarafından 2014 yılında Zilan Deresi’ne HES yapılması için başlatılan çalışmalar, köylülerin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin itirazı üzerine Danıştay kararı ile durdurulduğunu hatırlattı.

Çetin, 2015 yılında Danıştay 6. Dairesinin kararıyla yapımı durdurulmasına rağmen hükümetin HES projesinin yapımını yeniden başlattığına dikkat çekti. Çetin, “Rant uğruna bu coğrafyaları tahrip eden iktidar zihniyeti, tekelci anlayışından ödün vermeyerek, bölge halkının da geçim kaynaklarını bitilmesine sebep oluyor” dedi.

“Kürt kültürüne, tarihine, inancına son vermeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız” diyen Çetin, “Tarihte 15 bini aşkın Kürt’ün katledildiği Zilan Deresi bugün de ekolojik bir katliamla karşı karşıya. Yandaş müteahhitlerine sermaye kazandırmak için Hasankeyf’i Kaz Dağlarını talan eden doğa karşıtı zihniyetin sahibi, bugün de tarihi acılarla dolu olan Zilan Deresi’ni katlediyor” diye konuştu. 

‘Gençlik tarihsel mirasına sahip çıkacak’

HDP Gençlik Meclisi olarak Kaz Dağları, Munzur Gözeleri, Cudi, Lice ve Bagok’u yok etmeye çalışanların karşısında olacaklarını vurgulayan Çetin, “Gençlik geleceğin yeşil alanları ve toplumsal barışı olacaktır” şeklinde konuştu.

Işık: Karşı durmaya devam edeceğiz

Açıklamadan sonra kısa bir konuşma yapan milletvekili Muazzez Orhan Işık, Zilan Deresi’ne yapılmak istenen HES’in yapım aşaması ve sonrasındaki atıkların, Zilan Deresi çevresinde bulunan bitki örtüsünü ve hayvan popülasyonunu katlettiğine dikkati çekti. Işık özetle şöyle konuştu:

“HES’ler doğa talanıdır. Yaşamımızın daha fazla kısalması ve yok olması demektir. Suyun akışının değiştirilmesi, doğal dengenin bozulmasıyla birçok afet yaşanmaktadır. Bizler, her zaman doğa talanının karşısında olduk. Zilan örneğinde olduğu gibi, bugün Türkiye’nin birçok yerinde yapılmak istenen HES’lere, barajlara ve termik santrallere karşı durmaya devam edeceğiz. Bu doğa talanının önüne geçmek için eylem etkinliklerimize ve mücadelemizi sürdüreceğiz.” MA