Genel-İş’ten Ağrı Belediyesi’ne: İşçilerin sendika hakkını çiğneyerek suç işliyorsunuz!

DİSK/Genel-İş Sendikası Ağrı Şubesi bir basın açıklaması yaparak Ağrı Belediyesi yöneticilerini, üyelerini istifaya zorlamakla suçladı.

Genel-İş yetkilileri, “İşçilerin Anayasal Haklarını Çiğneyerek Suç İşliyorsunuz! Kazanımlarımızı Kimseye Yedirmeyiz!” dedi.

DİSK/Genel-İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik konuşuyor (Fotoğraf: Genel-İş)

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Ağrı Şubesi, Ağrı Belediyesi yönetiminin uygulamalarına karşı bir basın açıklaması yaptı.

Basına açıklamasına Genel-İş Eğitim Dairesi Başkanı Salih Doğrul, Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Eroğlu, Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, Van Şube Başkanı Ömer Tekin, Hakkari Şube Başkanı Abdulhalik Durani katıldı.

Sendikanın Eğitim Dairesi Başkanı M. Salih Doğrul tarafından yapılan basın açıklamasında, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Ağrı Belediyesinde gerçekleşen yönetim değişikliğinden bu yana sendikanın üyesi olan işçiler üzerinde ağır baskılar uygulandığı belirtildi.

Genel-İş Eğitim Daire Başkanı Salih Doğrul basın açıklamasını okuyor. (Fotoğraf: Genel-İş)

‘Sendika üyelerini işten çıkarmakla tehdit ettiler’

Doğrul bu baskıları şöyle aktardı: “Üyelerimizden sendikalarını değiştirmeleri ısrarla istendi. İsçi arkadaşlarımızın direnmesi üzerine sistematik baskılar uygulandı. Üyelerimiz sendikalarını değiştirmeyi reddedince islerini, işyerlerini değiştirdiler, daha ağır koşullarda çalıştırıldılar. İsten çıkarılma tehditleriyle baskı gördüler.”

Anayasa’nın ve yasaların işçilerin diledikleri sendikaya üye olma veya olmama özgürlüğünü tanıyıp koruduğuna dikkat çeken Doğrul, Ağrı Belediyesi’nin Anayasa’yı ve yasaları çiğnediğini ifade ederek adli makamları Belediye yönetimine karşı göreve çağırdı.

‘Belediye başkan yardımcıları rakip sendika için faaliyet gösteriyor’

Çok yakın bir tarihte Ağrı belediyesinin toplu sözleşme yetkisi için başvuru yapılacağını belirten Doğrul, “Belediye yönetiminin hedefi işçilerin iradesini sakatlayarak toplu sözleşme yetkisini istediği gibi kontrol edebileceği yandaş bir sendikanın almasını sağlamaktır. Bu amaçla asıl görevi belediye hizmeti olan, bunun için maaş alan belediye başkan yardımcıları kamu hizmeti üretmek yerine anayasayı, yasaları ihlal etmekle meşgul bir şekilde üyelerimizi tek tek makamlarına çağırmak suretiyle rakip sendika için faaliyet içine girmiş durumdalar” şeklinde konuştu.

Doğrul açıklamasında, “İşçi iradesini sakatlamaya yeltenen belediye yetkilileri, sizlere sesleniyoruz er ya da geç kişisel sorumluluklarınızla baş başa kalacak tazminat yükümüyle karşı karşıya kalacaksınız bunu aklınızdan çıkarmayın. Hukukun dışına çıkmayın” uyarısında bulundu.

‘Tüm hukuksuzlukların karşısında olacağız’

Sendika üyesi işçilere de seslenen Doğrul, “Haklı durumdasınız, kimse sizi itip kakmamalıdır, onurunuzu sonuna kadar savunun. Yanınızdayız. Geleceğinizi ipotek altına alacak şekilde işverenin tercih ettiği yandaş sendikanın yetki kazanmasına olanak vermeyin. Toplu sözleşme sizin işyerinizdeki temel güvencenizdir. Güvencenizi ve geleceğinizi korumak ellerinizdedir. Yetki sürecine az süre kaldı biraz sabır ile iyi ve umutlu günlere ulaşacağız” dedi.

Genel-İş Eğitim Dairesi Başkanı Salih Doğrul, son olarak kamuoyuna çağrıda bulundu:

“Kamuoyuna ve yetkililere sesleniyoruz; kamu hizmeti görmekle yükümlü bir kurumun işçi hakları konusunda hukuk dışı davranışları, diğer kamu hizmetleri alanında da yapacakları için bir göstergedir. Ağrı ilinin bütün kesimlerine Belediyenin hukuk içinde kalması için baskı kurmaya çağrıda bulunuyoruz. Biz DİSK\Genel-İş olarak başta üyelerimizin hak ve menfaatleri olmak üzere yapılan bütün hukuksuzlukların karşısında olacağız.”

Yeni1Mecra