Genel-İş’ten Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne: Sendikal örgütlenme özgürlüğünü ihlal etme

DİSK/Genel-İş Hatay Şubesi, HATSU’daki örgütlenmelerinin CHP’li belediye yöneticileri tarafından engellendiğini, üye olan işçilerin istifaya zorlandığını belirtti.

Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek Hatay Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin sendikal örgütlenmeye müdahalede bulunduğunu söyledi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikasının Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, yapılan basın toplantısında CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi yönetiminden bazı isimlerin kendi siyasal ve sendikal tercihlerini dayatarak sendikalarının HATSU’daki örgütlenmesini engellemeye çalıştığını, CHP Genel Merkezi’nden bazı isimlerin de buna destek verdiğini ifade etti.

Yusuf Berkyürek, Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU idaresi bünyesinde çalışan 1660 işçinin 1214’ünü sendikalarına üye yaptıklarını, ancak 7 Nisan’dan itibaren örgütlülüklerine bir saldırı başlatıldığını, sendikalarına üye olan işçilere sendikalarını değiştirme yönünde baskılar, işten çıkarma tehditleri yapıldığını söyledi.

Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek

‘HATSU yöneticileri sendika seçme hakkına saygı duyduklarını açıklasın’

Bu baskı ve tehditleri HATSU yönetimine ilettiklerini belirten Berkyürek, “Bize; işçilerin sendika tercihlerinde tarafsız olunacağını beyan etmelerine rağmen, işçilerin sendika tercihlerine müdahale şiddetlenerek devam etmiştir. Talepte bulunmamıza rağmen, sendika seçme hakkı ile ilgili, işçileri rahatlatacak bir açıklama yapmamakta ısrar etmişlerdir. Hatta insan kaynakları daire başkanı sayın Metin Savaş’ın ismini kullanarak amir konumundaki birçok kişi üyelerimize baskı uygulamıştır” sözlerini kullandı.

Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, CHP Hatay il ve ilçe örgütleriyle de konuştuklarını, yaptıkları çeşitli görüşmeler sonrasında CHP Genel Merkezinden bazı isimlerin de sendikal örgütlenme özgürlüğüne yapılan müdahalede sorumluluklarının olduğunu öğrendiklerini kaydetti.

‘Hukukun üstünlüğüne, örgütlenme özgürlüğüne uygun davranın’

Berkyürek, açıklamasında CHP’ye seslenerek, “Bugünlerde ülkemizin ihtiyacı olan en önemli kavramlar demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür. Bu kavramları önceleyen vaatlerle vatandaşların tercihini almış bir siyasi partiye mensup yerel yönetimin aynı zamanda bir kamu kuruluşu olduğunu gözden kaçırmaması, hukukun üstünlüğüne, evrensel haklardan olan örgütlenme özgürlüğünün önemine uygun hareket etmesini beklemek hepimizin hakkıdır” dedi.

Berkyürek sözlerini, “Baskılar nedeniyle bizden ayrılmak zorunda kalan işçileri daha iyi çalışma koşullarına kavuşmaları için yeniden sendikamıza üye olmaya, destekte bulunmaya, desteklerini sürdürmeye çağırıyoruz” diyerek sonlandırdı.

Yeni1Mecra