George Floyd düzenlenen törenle toprağa verildi

ABD’de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren siyah Amerikalı George Floyd, üç farklı eyalette düzenlenen 3 cenaze töreninin ardından Texas’ın Houston kentinde toprağa verildi.

Polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar ise 15’inci gününde de devam etti.

ABD’de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren siyah Amerikalı George Floyd için Texas’ın Houston kentinde North Fountain of Praise Kilisesi’nde bugün son defa cenaze merasimi düzenlendi. Aile yakınları için düzenlenen özel merasimin ardından Floyd, annesi Larcenia Floyd’un mezarının da bulunduğu Memorial Gardens Mezarlığı’nda defnedildi.

Texas Houston cenaze töreni Fotoğraf: Montinique Monroe / AA

Amerika’da polis şiddetine karşı tepkilerin sembolü haline gelen Floyd için düzenlenen cenaze törenlerinin ilki perşembe günü öldürüldüğü Minneapolis kentinde, ikincisi cumartesi günü doğum yeri olan North Carolina eyaletinde, üçüncüsü ise memleketi Houston’da düzenlenmiş, üç ayrı törende de binlerce insan Floyd’un tabutunu ziyaret ederek saygı duruşunda bulunmuştu.

Texas Houston cenaze töreni Fotoğraf: Montinique Monroe / AA

Biden’dan başsağlığı videosu

Cenaze törenine bir video kaydı gönderen, ABD’de Demokrat Başkan adayı Joe Biden’de Floyd’un ailesine başsağlığı diledi. Biden, adalet ve eşitlik vurgusu yaptığı mesajında, “George Floyd için adalet gerçekleştiğinde Amerika’da gerçekten ırksal adalete doğru yola çıkmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner da George Floyd’un cenazesinde yaptığı konuşmada, şehir polisinin tutuklama esnasında boyuna sarılma ve boyun sıkma yetkisini kaldıran bir emri imzalayacağını duyurdu.

Turner, bundan sonrası için polisin ateş etmeden önce uyarıda bulunmasını zorunlu kılacak bir kuralı da yürürlüğe koyacaklarını belirtti.

Protestolar 15’inci gününde

New York Brookleyn’deki McCarren Parkı Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve ülke geneline sıçrayan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar New York’ta 15’inci gününe girdi. Floyd, Texas’ın Houston kentinde toprağa verilirken, New York’ta da protestolar devam etti. Brooklyn’deki McCarren Park’da bir araya gelen göstericiler Floyd’un portreleri ile “Siyahların Hayatları Önemlidir”, “Adalet Yoksa Huzur Yok” pankartlarını taşıdı.

46 yaşındaki George Floyd’un 25 Mayıs’ta  Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisi uzun süre boynuna diziyle bastı. Floyd dakikalarca “nefes alamıyorum” dedi. Kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Floyd’un bu görüntüleri sosyal medyada paylaşılması üzerine siyahlara yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmaları tekrar alevlendi. Minneapolis’ten ülke geneline yayılan ve yaklaşık 2 haftadır süren protestolarda polis reformu talep ediliyor. 

Kaynak: AA