George Floyd’u öldüren polisin yargılanmasına başlandı

Siyah Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne neden olan polis Derek Chauvin’in yargılanmasına başlandı.

Chauvin’in kaçma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle kefalet bedeli yükseltilirken, duruşma 29 Haziran’a ertelendi.

George Floyd

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin (44) ikinci derece cinayetten yargılanmaya başladı. 

Chauvin, tutulduğu Minnesota Oak Park Heights eyalet hapishanesinden turuncu elbise içinde kelepçeli olarak video bağlantısıyla duruşmaya katıldı. Savcı Matthew Frank, suçlamaların ciddiyeti ve kamuoyunda kendisine karşı kuvvetli bir algı olması nedeniyle Chauvin’in kaçma ihtimali bulunduğunu belirterek kefalet bedelinin yükseltilmesini talep etti.

Kaçma şüphesi gerekçesiyle kefalet bedeli yükseltildi

Hakim Jeannice M. Reding, ilk gözaltına alındığında 1 milyon dolar olarak belirlenen Chauvin’in kefalet bedelini 1 milyon 250 bin dolara çıkardı. Karara Chauvin ve avukatı itiraz etmezken yaklaşık 15 dakika süren ilk duruşmada bir sonraki mahkeme tarihi 29 Haziran olarak belirlendi.

Öte yandan duruşmanın yapıldığı Hennepin İlçesi Kamu Güvenliği Tesisi önünde protesto düzenledi. 

Chauvin olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmıştı

25 Mayıs’ta Minneapolis şehrindeki gözaltı işlemi sırasında boynuna dizini basarak siyah George Floyd’un ölümüne neden olan Derek Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmıştı. Chauvin hakkında 2. dereceden cinayet suçuyla dava açılırken, olaya karışan diğer 3 polis Tou Thao, Thomas Lane ve Alexander Kueng de suça yardım ve yataklık etmekten gözaltına alınmıştı.

Her birine 750 bin dolarlık kefalet konan ve Hennepin County Bölgesi hapishanesinde tutulan 3 polisin duruşmasına 29 Haziran’da devam edilecek.

Floyd dakikalarca ‘Nefes alamıyorum’ demişti

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken polis memuru Derek Chauvin’in uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline sıçramıştı.

AA – NEW YORK