Gergerlioğlu: AYM karar verene kadar nöbetteyiz

Vekilliğinin düşürülmesi sonrası partililerle birlikte Meclis’te “Demokrasi Nöbeti” başlatan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, AYM’nin hakkında vereceği karara kadar eylemi sürdüreceklerini ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hakkında kesinleşen yargı kararının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşürüldü. HDP kararı protesto etmek için oturma eylemi başlattı. 

Genel Kurul’da 5 saat süren eylem daha sonra HDP Grup Toplantı Salonu’na taşındı. Partili milletvekilleri sabaha kadar sırayla toplantı salonunda nöbet tuttu. Gecenin ilerleyen saatlerinde konuşan Gergerlioğlu, başlattıkları bu eylemi “Demokrasi Nöbeti” olarak tanımladı.

Gergerlioğlu’nun oğlu da Meclis’te

Eylemin ilk gününde Gergerlioğlu oldukça yoğundu. Gün boyu çeşitli medya kuruluşlarının yayınlarına bağlanarak demeçler verdi. Oğlu Salih Gergerlioğlu da destek için Meclis’e geldi. Gergerlioğlu ve milletvekillerinin sabahlamaları için dışarıdan yatak ve battaniye getirildi.

‘Buradan beni cezaevine götüreceklerse de hazırım’

Gergerlioğlu, dün hakkındaki karar okunmadan önce ailesi ile vedalaşıp, içinde kıyafetlerinin olduğu bir çantayla Meclis’e geldi. Meclis’ten zorla çıkarılması halinde cezaevine götürüleceğini belirten Gergerlioğlu, “Ben hazırlığımı yapıp geldim. Buradan beni cezaevine götüreceklerse de hazırım. Götürmezlerse de buradayım” dedi.

‘Milletvekilliğim kağıt üzerinde düşürüldü’

Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesi kararının okunduğu sırada Genel Kurul’da bulunan ilk milletvekili olduğunu da söyledi. Hakkındaki yargı kararının zorlama olduğunu ve kamuoyunun vicdanının kabul etmediğini belirten Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Bu ceza hiçbir şekilde vicdanlarda karşılık bulmadı. Önemli bir itiraz oldu. Çünkü ben bir suç işlemedim. Zulmen benim milletvekilliğim düşürüldü, zulmen cezaevine atılıyorum. Meclis’te direnişe geçtik. Milletvekilliğim kağıt üzerinde düşürüldü ama ben yine milletvekiliyim. Çünkü bunlar bizim hakkımızda karar alan mekanizmalar değil. Biz milletten aldık bu yetkiyi. Uyduruk yargı kararlarıyla milletvekilliği düşmez. Meclis Başkanı, Anayasayı, dokunulmazlık yetkisini çiğnedi. Ben kendimi hala milletvekili hissediyorum.”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

‘AKP ve MHP’liler Genel Kurul’da ne yapacaklarını şaşırdı’

Kararın okunması sırasında gelen tepkiler üzerine AKP ve MHP’lilerin Genel Kurul’da ne yapacaklarını şaşırdığını anlatan Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

“Oturumu kapattılar, tekrar içeri gidip Meclisi açtılar ve protestolar devam etti. Etkili bir direniş gösterdik. Mesajımız yerine ulaştı. Tüm dünya çalkalandı. Güçlü bir şekilde bu haksızlığı herkese anlattık. Partimle birlikte direnişimizi sürdürüyoruz. Arkadaşlarım bana destek oldu, moral ve motivasyonu hiçbir zaman eksik etmediler. Ben görevimi yaptım, milletvekilliğimi yaptım. Bundan dolayı mutluyum. İşimi aşkla yaptım. Başardığım da oldu başaramadığım da oldu. Ama tüm hak ihlalleri için bir kamuoyu oluşturdum.”

‘HDP’ye yönelik çöktürme operasyonun göstergesi’

Vekilliğinin düşürülmesinin hemen ardından HDP’ye kapatma davasını açılması üzerinde de duran Gergerlioğlu, bu konuda “İktidarın etkisi altında olduğu yargı kararıyla HDP’ye yönelik çöktürme operasyonunun yapıldığının bir göstergesi. Bu trajikomik bir olay. Yıllardır denenen ve yanlış sonuç alınan bir mesele.” ifadelerini kullandı. 

‘Muhalefetin ön yargıları var’

Gergerlioğlu, kamuoyundan ve uluslararası alandan karara karşı ciddi tepkiler geldiğini, bundan memnun olduklarını ama aynı desteği muhalefet partilerinden göremediğini dile getirdi. Gergerlioğlu, “Muhalefetin ön yargıları var. Kamuoyundan güçlü bir destek alırken, HDP’ye yönelik bir önyargıdan dolayı tedirginlik yaşadıklarını gördüm. CHP ve İYİ Parti tedirginlik yaşadı. Kararı desteklemediler ama bana da etkili bir destek vermediler” dedi. Gergerlioğlu, başka partilerden milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülebileceği uyarısında da bulundu.

AYM kararına kadar Meclis’te

Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında vereceği karara kadar Meclis’teki eylemini sürdürmekte kararlı. AYM’nin bu kararı vermesi için belli bir süre yok. CHP’li Enis Berberlioğlu hakkında AYM 2 yıl sonra ihlal kararı verdi. Gergerlioğlu, eylemin bir amacının da AYM sürecini hızlandırmak olduğunu vurguladı. Gergerlioğlu, şunları ifade etti:

“Burada oturmaya, direnmeye kararlıyım. AYM dosyam hakkımdaki kararı açıklayabilir. Bu konuda hızlanmalı. Çünkü milletin seçip, Meclis’e büyük zorluklarla gönderdiği bir vekil ayak oyunlarıyla düşürüldü. AYM’ye boşuna başvurmadık. Onun sonuçları hayati derecede. Benden önce Enis Berberoğlu tekrar bu Meclis’e döndü. Benim içinde aynı durum mevzu bahis. AYM’nin acele etmesi lazım. Başımda bir Demoklesin kılıcı dolaştığını bildiğim halde mücadele etmeye devam ettim.”

‘Bu mesele şahsi meselem değil’

Gergerlioğlu, herkese son olarak “Demokrasi nöbeti tutuyoruz. Kamuoyu oluşturacağız ve gayretimize devam edeceğiz. Bu meselenin şahsi meselem olmadığını söylüyorum. Tüm HDP seçmenlerine tüm farklı partilerin seçmenlerine diyorum ki; bu vicdansızlığı bu hukuksuzluğu kabul etmeyin” sözleriyle seslendi.

MA / DİREN YURTSEVER