Gergerlioğlu: Bu toplum için cezaevine girersem gözü açık gitmem

HDP’li Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesiyle 15 gündür sivil direniş olarak sürdürdükleri “Adalet Nöbetinde” haklı olduklarını herkese gösterdiklerini söyledi.

AYM’nin esastan olan kararını beklediklerini belirten Gergerlioğlu, “Çok umutsuz ve karamsar değiliz. Önemli gelişmeler var. Cezaevine girersek, tüm hak savunucularına bu bayrağı vermiş olurum ve daha iyi bir yere getirirler. Bu toplum için cezaevine girersem, gözü açık gitmem.” dedi.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Adalet Nöbetinin” 15’inci gününde basın toplantısı düzenledi.

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Nöbeti’ni sürdürdüğü partisinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP milletvekilleri, Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun da katıldı.

‘Haklı olduğumuzu herkese gösterdik’

Adalet Nöbeti’nin 15’inci gününde olduklarını hatırlatan Gergerlioğlu, “Malum Meclis’te hukuksuz bir şekilde vekilliğimizin düşürülmesinden sonra bir adalet nöbeti başlattık. Bir sivil direniş sergiledik.” dedi. Başarılı bir sivil direniş gerçekleştirdiklerini belirten Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye ve dünya kamuoyuna güçlü bir mesaj veren bir sivil direniş gerçekleştirdik. Türkçe ve Kürtçe tüm dünya kamuoyunun düşüncelerini veren bir mesaj verdik. Ciddi karşılık gören bir mesajdı. Çünkü bu yapılması gereken bir eylemdi. Halkın iradesinin haramilikle gasp edilmesine yönelik bir hukuksuzluk işlemine karşılık ben ve partimin sivil ve pasif direnişiydi. Sivil ve pasif bir direnişti ama çok etkili oldu, çok güçlü bir etkisi oldu. Bunu tüm kamuoyu gördü. Biz direnişimize devam ettik, çok haklıydık. Ve bundan dolayı çok güçlüydük. Kazanacağımızı biliyorduk. Hakkımızda haksız kararlar verebilirler ama biz direniş hakkımızla haklı olduğumuzu herkese gösterdik. Ardından Meclis’te HDP Grup Toplantı odasında gece gündüz 24 saat arkadaşlarımız ile birlikte direniş sergiledik.”

‘5 yıl önce beraat etmiş videoyla algı oluşturulmaya çalışıldı’

Gergerlioğlu, kamuoyunda çok güçlü karşılık bulan direnişlerini hazmedemeyenlerin bir iftira ve yalan dolu bir kurguyla 5 yıl önce beraat etmiş bir videoyu kullanarak algı oluşturmaya çalıştığına vurgu yaptı. Meclis Başkanı ve savcının işbirliği ve 10 polisin imzasıyla bir utanç belgesine imza atıldığına işaret eden Gergerlioğlu, “Meclis Başkanı’nın göndermesiyle de utanç belgesi, utanç tutanağı savcılığa gitti, hakkımızda yakalama kararı çıkarıldı. Güya sloganlarla HDP Grup katına çıkmışız. Bunun yalan olduğu belgelerle ortaya çıktı.” dedi.

‘Danışmanlarımızı odalara kilitlediler’

İşin üzücü tarafının, koca Meclis Başkanlığının bu iftara dolu bu kurguya imza atarak ve savcının onamasıyla partilerine yönelik bir saldırı gerçekleştirilmesi olduğuna vurgu yapan Gergerlioğlu, “Ardından da hepiniz biliyorsunuz, çok üzücü ve vicdanları kanatıcı bir şekilde, Pazar sabahı 158 polis gönderilmiş, bunu da kendileri ifade etti. Utanç verici görüntülerdi bunlar. Oradaki danışmanlarımızı odalara kilitleyerek, bu utanç verici görüntülerin ortaya çıkmasını engellemeye çalıştılar. Vekillerimizin kollarını sıkarak, önlerine geçerek, görüntü almalarını engellemeye çalıştılar.” şeklinde konuştu.

‘AYM’nin esastan olan kararını bekliyoruz’

Meclisin bir utanç yaşadığını yargı darbesi yapıldığını ifade eden Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı:

“1994 ve 1999’dan sonra Meclis’te vekil kovalanması gibi utanç yaşattılar. Benim kağıt üstünde vekilliğim düşürülse de hala bu halkın vekili olduğumu düşünüyorum. Çünkü gasp ile bu vekillik düşürüldü. AYM’nin esastan olan kararını bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi sonucu beklenebilirdi. Tercih etmediler ve hemen okutuldu. Bu da Meclis Başkanı ile bir darbeydi. Meclis’te milletin bir ferdini darp ederek çıkarmaları da millete bir darbeydi. Türkiye siyasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. HDP’li olsun olmasın, tüm kamuoyu buna karşı tek vücut oldu ve çok güçlü bir destek gördük. Kocaeli’den gelirken adeta bir kar tanesiyle ama tüm Türkiye haklarına, insan hakları mesajını birlikte verdik. Partimizin mantalitesini tüm topluma sunduk ve bu ülkenin çimentosu oldu.”

‘Vekilliğin düşürülmesiyle ilgili başvurumuz reddedildi’

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuruya dair bilgi veren Gergerlioğlu, “Ben çok açık söylüyorum, bir kaç güne cezaevine girebilirim ama hepimizin son sığınağı olan AYM’dir. AYM esastan yaptığımız başvuruya hala karar vermemiştir. Son noktada haksızlıklara dur denileceğini düşünüyorum. AYM’ye iki başvurumuz var. 3 Mart’ta yaptığımız ceza başvurusu, şununla ilgili henüz karar verilmiş değil. Beklentimizin yüksek olduğu karar bu karar. Vekilliğin düşürülmesiyle ilgili başvurumuz bugün reddedildi. Bununla ilgili AİHM’e gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Bu toplum için cezaevine girersem gözü açık gitmem’

Bu 15 gün içinde Türkiye toplumunun a’dan z’ye her kesiminden, her dini, etnik, siyasi görüşünden insanın kendilerini desteklediğini gördüklerini belirten Gergerlioğlu, “Toplumun farklı her kesimi haksızlığa, hukuksuzluğa karşı bir araya gelebiliyorsa, ben bu noktada içim rahat olarak giderim cezaevine. Çok umutsuz ve karamsar değilim. Önemli gelişmeler var, cezaevine girersek, tüm hak savunucularına bu bayrağı vermiş olurum ve daha iyi bir yere getirirler. Bu toplum için cezaevine girersem, gözü açık gitmem.” diye konuştu.

‘Kürt meselesini Kürt halkı çıkarmadı’

Esaslı bir duruşu sergilediklerini ve tek dayanaklarının da Türkiye haklarının ortak vicdanı olduğunu belirten Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu noktada bilsinler, her yaptıkları darbe girişimiyle toplumun vicdanını sızlatmışlar. Birçok arkadaşımız cezaevinde, Musa Farisoğlulları ve Leyla Güven’in vekillikleri düşürüldü. Bunlar Kürt meselesini halletmedi. Devlet eliyle oluşturulmuş büyük insan hakları ihlalleri var. Şunu da Türk halkına söylemek isterim: Kürt meselesi vardır, bunu Kürt halkı çıkarmadı. Bunu devletin dayatmaları çıkardı. Kürt meselesini çözecek olan Kürtler dışındaki halklardır. “

‘Hepimiz birlikte Kürt sorununu çözmek zorundayız’

Tüm Türkiye toplumuna seslenen Gergerlioğlu, “Irk olarak bir Kürt değilim, Kürt meselesinin çözümünü savunduğum için işimden oldum. Böyle çözüm olmaz. Sorunu çözecek Kürt halkı değil ki illa onlar çözsün. Hepimiz birlikte bu sorunu çözmek zorundayız. Hepimizin çocukları ölüyor. Bu konuyu bu ciddiyetle ele almamız lazım. Beni cezaevine atabilirsiniz, birçok arkadaşımız rehine olarak orada tutuluyor, hiçbir sorunu çözemezsiniz.” diye kaydetti.

‘Gelin insan hakları ortak paydasını koruyalım’

Gergerlioğlu, topluma son sözleri olarak da şunları ifade etti: “Gelin insan hakları ortak paydasını koruyalım. Bu çok değerlidir. Bu şansı kaybetmeyin. Biz tüm vekil arkadaşlarımızla bunu söylüyoruz. Bu parti bunun için gayret sarf ediyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz oranda başarılı olacağız. Gerçekleştiremediğimiz zaman bu ülke için üzücü günler devam edecek.”

Kaynak: MA