Gergerlioğlu: Çıplak arama, işkenceyi söylememiz birilerini rahatsız etti

HDP’li Gergerlioğlu, Yargıtay’ın cezasını onaması üzerine, “Çıplak arama, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti sanırım. Yargıtay’da şu an binlerce cezalar var ama bizimkisi sanırım hızlandırılmış.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Gergerlioğlu, kararın siyasi olduğunu vurguladı. Gergerlioğlu, “Benim KHK ile ihracım sonrası yapılan adli soruşturma nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ndan 2 yıl 6 ay ceza almıştım bundan iki yıl önce. Daha sonra Yargıtay da onadı. Mesele, benim şu anda hala yayında olan bir haberi paylaşmam. T24’te Murat Karayılan’ın bir demeci var. O demeçte, ‘Herkes için bir Yenikapı ruhu varsa biz de barış yolunda bir adım atabiliriz’ gibi cümleler yer alıyor. T24 bunu haberleştirmiş, ben de bunu sosyal medya hesaplarımdan paylaştım ve bu çağrıya uyulursa barışın yolu açılır demişim. Ardından benim hakkımda dava açıldı” dedi.

‘Usul olarak hatalı’

Gergerlioğlu, verilen kararda Karayılan’ın makalesinin sanki kendi makalesiymiş gibi yer aldığını belirterek, “Sanki bunu ben yazmışım, bu haber benim kendi makalemmiş gibi bir anlayışla bu karar veriliyor. Usul olarak da hatalı bir karar. Daha sonra T24’te bu haber hala duruyor. T24’e açılmış bir dava falan yok ama bana açılıp propaganda cezası verildi” diye belirtti.

‘Birilerini rahatsız ettim’

Çıplak arama, işkence gibi birçok olayı gündeme getiren ve bu nedenle hedef gösterilen Gergerlioğlu, kararın bundan bağımsız olmadığının altını çizdi. Gergerlioğlu, “Milletvekili hayatım boyunca gözümü budaktan esirgemedim. İnsan hakları savunuculuğu yaptım. Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti sanırım. Yargıtay’da şu an binlerce cezalar var ama bizimkisi sanırım hızlandırılmış. Baskı olduğunu hissediyorum. En son da Kürt meselesi konusunda yaptığım açıklamalar, barış için yaptığım açıklamalar, çözümden, barıştan başka bir yolun olmadığını sürekli söylememizden kaynaklı bu kararın hızlandırıldığını düşünüyorum. Kimlik ayırt etmeden, insan hakları savunuculuğu yaptım. Adalet Bakanlığı’na en çok soru önergesi vererek, tüm haksızlıkları gündeme getirdim. Bunlar birilerini rahatsız etti gördüğüm kadarıyla” dedi.

‘AYM’ye başvuracağım’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı hatırlatan Gergerlioğlu, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını belirtti. Gergerlioğlu, AYM’nin kararının beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

MA