Gergerlioğlu: Çıplak arama yasaklansın

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde yapılan çıplak aramaların yasaklanması için çağrıda bulundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: ‘Çıplak arama bir insan hakkı ihlali ve cinsel işkencedir’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadına çıplak arama dayatılarak, cinsel işkence yapıldığına dikkat çekti. Çıplak arama uygulamasının bir insan hakkı ihlali ve cinsel işkence olduğunu belirten Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün karakol ve cezaevlerinde her türlü işkencenin yasaklanması için açıklama yapması gerektiğini ifade etti.

‘İşkenceye karşı her türlü yolla mücadele edelim’

Cezaevleri ve karakollarda işlenen işkence suçlarını yıllardır gündeme getirdiğini ancak bakanlıkların ve kurum idarecilerinin şeffaf davranmayarak, her türlü olayın üstünü örttüklerini kaydeden Gergerlioğlu, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadına çıplak arama ile cinsel işkenceye maruz kalan kadınların anlatımları üzerine yüzlerce benzer başvuru aldığını aktardı. Yaşanılan işkencelerin üzerinden aylar, yıllar geçmesine rağmen özellikle çocuk ve kadınların yaşadıkları travmaları hala atlatamadıklarını belirten Gergerlioğlu, “İnsan Hakları Haftası’ndayız ve gündemimizde ciddi işkence, hak ihlalleri var. Yetkililerin üstünü örtmelerine izin vermeyelim. Her türlü yolla buna karşı mücadele edelim” dedi. 

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerinin, işkence başvurularını örtmeye çalıştıklarını söyleyen Gergerlioğlu, komisyonun isminin aksine işkenceyi savunan bir komisyona dönüştüğünü ifade etti. İlgili bakanların ise soruları yanıtlamaktan imtina ettiğini söyleyen Gergeroğlu, “Çıplak aramanın Türk hukuk sistemindeki tanımının sorgulanması gerekir. İnsan haklarını gözeten bir yaklaşım geliştirmeliyiz. Cezaevlerinde memurlar, pandemi nedeniyle aramaları belli teknolojik aygıtlarla yapıyorlar. Demek ki dokunmadan, gelişmiş teknolojik cihazlarla arama yapılabilir” diye konuştu.

‘’Uygunluk’ ilkesi işkenceyi engelleyemez’

“Çıplak aramanın” Türk hukuk sisteminde daha önce herhangi bir kanunda tanımlanmadığını belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8. maddesinde düzenlenen “işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı”na aykırı olduğu için AİHM’e başvurular yapıldığını hatırlatan Gergerlioğlu, “AİHM konu ile ilgili daha önceki kararlarında cezaevi güvenliğini sağlamak ve cezaevinde kargaşa çıkmasını engellemek için bazı durumlarda çıplak aramanın gerekli olabileceğini ancak bu durumlarda dahi aramanın uygun şekilde yapılması zorunluluğunu vurgulamıştı. Buradaki ‘uygunluk’ ilkesi pratikte keyfilik doğurabilecek ve işkence engellenemeyecek” dedi.

“Cezaevi Gözlem Kurulları, istediği kararı veriyor. Çıplak aramaya direndiği için hücre cezası veriyorlar” diyen Gergerlioğlu, karakol ve cezaevlerinde her türlü hak ihlali ve işkencenin önlenebilmesi için yetkililerin bunların üstünü örtmek yerine engellemeleri gerektiğini söyledi.

MA