Gergerlioğlu çıplak aramanın suç duyurusunu yayınladı

Gözaltı ve cezaevlerinde çıplak arama yapıldığını açıkladığı için hedef haline gelen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, çıplak aramaya maruz kalan öğrencinin suç duyurusu dilekçesini paylaştı.

Suç duyurusunda kadın öğrencinin iç çamaşırının çıkartıldığı, regl olduğu halde ped verilmediği, tehdit ve şantaj yapıldığı, 4 günlük gözaltı kararına rağmen 5 gün gözaltında tutulduğu belirtildi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Sosyal medyada “İşte belgesi, Uşak’taki öğrencilerin suç duyurusu!” diyen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e atıfta bulunarak, “İnanmıyorum, onurlu kadın 1 yıl beklemezdi” dediğini hatırlattı:

“Ama kral çıplak, bana ne kadar iftira edilse de var. Gerçeği örtmen nafile çaba. Çıplak arama var. Söylediğimizden daha fazlasını yaşamış öğrenci!..”

Gergerlioğlu, Avukat Seçkin Keskin’in Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na 20 Ocak 2021’de verdiği suç duyurusu dilekçesini paylaştı. 

Öğrencinin alt çamaşırı dahi çıkartıldı

Dilekçede İzmir’de gözaltına alınan bir kız öğrencinin Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü burada bir odaya alınarak önce üstünün çıkarıldığı, üst iç çamaşırından sonra alt tarafının iç çamaşırı ile birlikte çıkartıldığı anlatıldı. Alt çamaşırının çıkartılmasının istenmesi üzerine öğrencinin “İzmir’de altımı çıkartmamışlardı” diye itirazda bulunduğunu ancak “çıkaracaksın” diye bağırıldığı kaydedildi. Öğrencinin çıplak vaziyette önü ve arkasının döndürüldüğü ve “otur-kalk” yaptırıldıktan sonra üstünün giymesine izin verildiği belirtildi. Öğrencinin ağlayarak üstünü giydiği belirtilen dilekçede üçer kişilik gruplar halinde nezarete alındığı anlatıldı.

Lavaboya gitmek isteyen öğrenciye “Sizle mi uğraşacağız, biraz tutun” denildiğinin anlatıldığı şikayet dilekçesinde şöyle denildi:

Kadın polis ped vermedi

“Müvekkilim gözaltı sırasında regl olduğunu belirtmiş, kadın polis memurundan çantasındaki pedi istemiştir. Kadın polis memuru ped yasak diyerek müvekkilimin en temel gereksinimini dahi vermeyerek müvekkile işkence ve eziyeti reva görmüştür. Akabinde müvekkil başka bir erkek memura utanarak durumu izah etmiş ve bu şekilde zorla çantasında bulunan pede ulaşabilmiştir.”

4 gün gözaltı kararına rağmen 5 gün tutuldu

Av. Seçkin Keskin, “hürriyeti tahdit” suçunun da işlendiğini öne sürdüğü dilekçesinde şu bilgiler de verildi:

“Müvekkil beş gün gözaltında kaldıktan sonra Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılmıştır. CMK’ya göre en fazla 4 gün gözaltı süresinin uzatılmamasına yönelik ayrıca bir karar alınmamıştır. Böylelikle müvekkil, hakkında geçerli bir gözaltı kararı olmaksızın gözaltında tutulmaya devam edilmiş ve hürriyeti tahdit edilmiştir.”

Avukatı olmadan sorgulandı

Av. Keskin, müvekkilinin bir odaya alınarak 5 erkek polis tarafından “mülakat” adı altında avukatı olmadan sorgulandığını belirterek, tehdit ve şantaj yapıldığını da öne sürdü. Av. Keskin, tespit edilecek polisler hakkında “Görevini kötüye kullanma”, “işkence”, “tehdit”, “şantaj” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından işlem yapılmasını talep etti.