Gergerlioğlu: Halen fırsat varken Cumhur İttifakını uzlaşıya davet ediyorum

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, “Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok- Siyasi Mahpusa Da Eşit İndirim” imza kampanyasını 78 bin yurttaşın imzaladığını bildirdi.

Gergerlioğlu, “Ben halen fırsat varken Cumhur İttifakını aklıselime uzlaşıya davet ediyorum. Aksi takdirde tarih karşısında ağır bir vebalin altına gireceklerdir.” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

Meclis Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifinin ilk 10 maddesi dün gece kabul edildi. Bugün görüşmeler diğer maddeler üzerinden devam ediyor. Görüşmeler devam ederken muhalefet partilerinin infaz düzenlemesine karşı itirazları da hem Meclis içinde hem dışından sürüyor.

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Change.org aracılığıyla başlatılan “Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok – Siyasi Mahpusa Da Eşit İndirim” imza kampanyasını 78 binden fazla yurttaşın imzaladığını bildirdi.

‘Devlet öncelikle kendine yönelik konularda af çıkarmalı’

Halkın iradesinin tecelli ettiği TBMM’den uzlaşı beklediğini belirten Gergerlioğlu, “Korona virüsün etkisinin yoğunluğu sebebiyle getirilen infaz yasası başka bir tabirle ‘af yasası’ ayrımcı bir anlayışla çıkmamalıdır. Devlet öncelikle kendine yönelik konularda af çıkarmalıdır.” dedi.

‘Koronavirüs mahpus ayırmaz’

Cezaevlerinde ağır hasta mahpuslar, hamileler ve çocuklarıyla kalan annelerin risk grupları olduğuna işaret eden Gergerlioğlu, “Koronavirüsü mahpus ayırmazken görüşmeleri devam eden yasa önerisinde de ayrımcılık olmamalıdır. Çocuklar, anneler, babalar, dedeler, nineler ve eşler TBMM’den yıllardır bu affı bekliyorlardır.” diye kaydetti.

‘Cumhur İttifakını uzlaşıya davet ediyorum’

Bu affın bu şekilde ayrımcı çıkmasının travmalara sebep olacağına işaret eden Gergerlioğlu, şunları ifade etti:

“Halkın nezdinde daha çıkmadan kadük bir hal alır. Çok kısa bir süre içinde on binlerce imzanın toplanması da halkımızın konuya bakışını net şekilde ortaya koymaktadır. Aydınlar düşünce suçluları, muhalif siyasi parti üyeleri cezaevinde gün doldururken adli mahpusların bir kısmının çıkarılması kabul edilemez. Ben halen fırsat varken Cumhur İttifakını aklıselime uzlaşıya davet ediyorum. Aksi takdirde tarih karşısında ağır bir vebalin altına gireceklerdir.”