Gergerlioğlu pijama ve terlikle gözaltına alındı

Hakkında bir haberi RT ettiği için ceza verilen ve kararı TBMM’de okunduktan sonra vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te tuttuğu Adalet Nöbeti’nin 5. gününün sabahında gözaltına alındı.

HDP Meclis Grup odasında Anayasa Mahkemesi’nin kararının çıkmasına kadar Adalet Nöbeti tutan Gergerlioğlu saat 06.30’da abdest almak için lavaboya gitti. Bu sırada 100’e yakın polis Gergerlioğlu’nun bulunduğu kata gelerek lavabonun önünde bekledi.

Pijama ve teklik ile lavabodan çıkan Gergerlioğlu burada gözaltı işlemi başlattı. Gergerlioğlu’nun polislere “Namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim, öyle gidelim” demesine rağmen polis gözaltı işlemi yaptı. Gergerlioğlu’nun maskesini almasına da izin verilmedi.

Götürülürken ışıklar söndürüldü

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın itirazlarına rağmen Gergerlioğlu pijamaları ve terlikle zorla gözaltına alındı.

Polisin zor kullanması üzerine Kerestecioğlu’nun “Böyle terbiyesizlik olmaz” dediği kamera kayıtlarına yansıdı. Gergerlioğlu götürüldüğü sırada polisler ışıkları da söndürdü.

Meclis Genel Sekreterliği suç duyurusunda bulunmuş

Gözaltı kararı veren Ankara Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yıldız, Gergerlioğlu hakkında TBMM Genel Sekreterliğinin 17 Mart günü suç duyurusunda bulunduğu, 18, 19, 20 Mart tarihlerinde de tutanak tutup savcılığa gönderdiğini belirten savcı Yıldız, savcılık tarafından Gergerlioğlu’nun basına verdiği demeçlerden hareketle resen harekete geçtiğini de kaydetti. 

Savcı, Gergerlioğlu’nun TBMM Genel Kurulu’ndan HDP Grup Odası’na giderken beraberindekilerin slogan attığını belirterek “örgüt propagandası” yaptığını öne sürdü.

Savcı Ersoy Yıldız, Gergerlioğlu hakkında gözaltı kararı vererek en yakın polis merkezine götürülerek ifadesinin alınması yönünde talimat verdi. HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ise, söz konusu savcının gerçek olmayan şeyleri tutanağa yazdığını belirterek, savcının MHP’li olduğunu öne süren açıklamalarını sosyal medya hesabından yayınladı.