Gergerlioğlu: Silivri Cezaevi için bir an evvel açıklama yapılmalı

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, Silivri Cezaevinde görülen Covid-19 vakalarına ilişkin 27 soru önergesi, 27 dilekçe ve Araştırma Önergesi verdi.

Gergerlioğlu, Silivri Cezaevi ile ilgili iddialara ilişkin yetkililere bir an evvel şeffaf açıklamayla birlikte gerçek sayılarla açıklama yapması çağrısında bulundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Öner Faruk Gergerlioğlu

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Silivri Cezaevindeki iddialara ilişkin 27 soru önergesi, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna da 27 dilekçe ve konunun araştırılması için Araştırma Önergesi verdi.

‘Cezaevi yönetimi olayı yönetemiyor’

Kronos.34 News’te yer alan habere göre; Silivri Cezaevinde sıkıntılı günlerin yaşandığını ifade eden Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

“Silivri Cezaevi 10 bin mahpusu ve binlerce cezaevi görevlisi ile oldukça kalabalık bir cezaevi! Özellikle 7. ve 8. bölümde son 1 haftada birçok Covid-19 vakası oldu ve yayılım gösteriyor. Koğuşlarda hemen hemen herkeste Covid-19 çıktı! Cezaevi yönetimi olayı yönetemiyor. Covid-19 vakaları yayılım gösteriyor.” şeklinde konuştu.

‘Sadece test sayısına güvenilmemeli’

Açık cezaevlerinin infaz yasası sonrası boşalmasının ardından yemek kalitesinin düşmesiyle de vakaların arttığını belirten Gergerlioğlu, “Birçok kişide ilk testler negatif çıkmasına rağmen sonraki testler pozitif çıkabiliyor. Sadece test sayısına güvenilmemesi gerektiği ortaya çıkıyor. Koğuşlar arası yapılan değişimlerin bulaşı artırdığını görüyoruz. Bu uygulama çok amatörce sonucu düşünülmeden yapılmış belli ki.” dedi.

‘7 kişilik yerlerde 45 kişi kalıyor’

Koğuşlarda salgın başladığında durdurmanın mümkün olmadığına vurgu yapan Gergerlioğlu, “7 kişilik koğuşlarda 35 kişi kalırken karantinaya ayrılan koğuşlar dolayısıyla koğuşlar daha da artmıştı. 7 kişilik yerlerde 45 kişi kalıyor. Balık istifi şeklinde kalınan bu yerlerde salgını durdurmak mümkün değil. Adalet Bakanlığı ve Bakırköy savcılığı halen bir açıklama yapmıyor.” şeklinde konuştu.

‘Son yayılımlar konusunda halen açıklama yok’

Adalet Bakanlığı’nın ilk baştan itibaren güven vermeden bu olayı yönettiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Birçok vakayı biz haber verdik kamuoyuna. Bizden sonra Adalet Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu son yayılımlar konusunda da halen bir açıklama yok.” dedi.

Yetkililere şeffaf açıklama yapması çağrısı

Mahpus ve mahpus yakınlarının çok kötü bir psikoloji altında olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

“Burada ölüyoruz diyen pek çok mahpusun bilgisi bana ulaştı. Mahpus yakınları, eşleri, çocukları, anneleri, babaları çok tedirgin, çok öfkeli ve karamsar bir şekilde beni arıyorlar. ‘Orada ölüme terk edildiler’ diyorlar. Bu çok ağır bir psikoloji yetkilileri empati yapmaya davet ediyorum. Bir an evvel şeffaf bir açıklamayla gerçek sayılarla birlikte bir açıklama yapmaya davet ediyorum.”

Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle yönelttiği soruların bazıları şöyle;

1. Silivri Cezaevinde Covid-19 teşhisi koyulan mahpus sayısı kaçtır? Bu mahpuslardan kaçı yoğun bakımda kaçı entübe durumdadır? Silivri Cezaevinde Korona sebebiyle yaşamını yitiren mahpus sayısı kaçtır?

2. Silivri Cezaevinde 7 kişilik koğuşta 45 kişinin kaldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa salgın döneminde buna nasıl izin verilmiştir?

3. Silivri Cezaevinde Covid-19 vakasını azaltmak için Korona semptomları taşıyan mahpuslara test yapılmadığı iddiası doğru mudur?

4. Şu ana kadar test yapılan mahpus sayısı kaçtır? Bu mahpuslardan negatif çıkanların kaçına tekrar test yapılmıştır?

5. Açık Cezaevlerinin boşaltılması sebebiyle Cezaevlerinde yemek sorunlarının yaşandığı kalitesiz yemekler sebebiyle mahpusların İmmun dirençlerinin düştüğü ve Koronaya yakalandıkları iddiaları doğru mudur?

6. İddialar her gün basında ve Sosyal Medyada dolaşırken Adalet Bakanlığı ve Bakırköy Savcılığının bir açıklama yapmamasının sebepleri nelerdir?

7. Adalet Bakanlığı ailelerin tedirginliğini gidermek için herhangi bir tatmin edici açıklama yapacak mıdır?