Gergerlioğlu’na zorla gözaltının işareti Bahçeli’den geldi

Meclis’te Adalet Nöbeti tutan Gergerlioğlu’nun bu sabah saat 06.30 sıralarında polislerce zorla gözaltına alınmasının işareti dün Bahçeli tarafından verildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün attığı tweet’lerde Gergerlioğlu’nun eylemini ağır ifadelerle niteleyip “yasa dışı ve gayri meşru” ilan ederek Meclis Başkanını bu eyleme son vermeye çağırdı.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının işareti dün Devlet Bahçeli’den gelmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda, HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, vekilliğinin Genel Kurul’da hakkındaki mahkeme kararının okunmasıyla düşürülmesinin ardından HDP Meclis Grubu salonunda sürdürdüğü Adalet Nöbeti için “yasa dışı ve gayri meşrudur” sözlerini kullandı.

‘Tahammül edilemez, sabır gösterilemez’

Devlet Bahçeli, mesajlarında ağır ifadeler kullanarak Gergerlioğlu’nun eylemini bir suç gibi gösterdi. Bahçeli, Gergerlioğlu’nun Adalet Nöbeti için “TBMM, bir eylem sahası, bölücülerin yatakhanesi, kanun kaçaklarının sığınma alanı değildir. Büyük Türk milletinin kalbinde bir hançerin yuvalanmasına göz yumulamaz, tahammül edilemez, sabır gösterilemez. TBMM’de yer yatağı sermek demokrasiye sürülmüş kara bir lekedir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli hedefi gösterdi

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u, Gergerlioğlu’nun eylemini sona erdirmek için hareket geçmeye çağıran Bahçeli “milletvekilliği düşürülen kirli şahıs Gazi Meclis’ten behemehâl çıkarılmalıdır” dedi.

Bahçeli ardından da bunun yapılmamasının teslimiyet ve boyun eğme anlamına geleceğinden söz etti: “Taviz, teslimiyeti getirir. Teslimiyet ise boyun eğmedir. Buna da hiç kimsenin hakkı yoktur.”

Devlet Bahçeli’nin dün verdiği bu mesajların hemen ardından Ankara Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yıldız’ın talimatıyla Ömer Faruk Gergerlioğlu bu sabah saat 6.30 sıralarında üzerini giymesine ve namaz kılmasına izin verilmeden Meclis’te zorla gözaltına alındı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alınıyor

Yeni1Mecra