Gergerlioğlu’ndan kayyım tepkisi: Milletin iradesine darbe yapıldı

HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasına yönelik tepkiler #kayyumdarbedir etiketiyle twitterda ilk sırada gündem oldu.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, “Bize darbe yapacaklar diyenler milletin iradesine darbe yaptı yine Yazıklar olsun!” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu da “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor..” diyerek kayyım atamalarına tepki gösterdi.

Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li Siirt, Kurtalan, Baykan, Iğdır ve Muş Korkut ilçesi Altınova Belde belediyelerine kayyım atanmasına yönelik tepkiler twitterda #kayyumdarbedir etiketiyle ilk sırada gündem oldu. HDP Genel Merkezi, twitterda belediyelerinin “gasp” edildiğini belirterek, “Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir.” paylaşımında bulundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

Gergerlioğlu: Milletin iradesine iktidar darbesi bu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, twitter hesabından kayyım atanmasına tepki gösterdi. Gergerlioğlu yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İşte darbe..! Milletin iradesine iktidar darbesi bu..! Bize darbe yapacaklar diyenler milletin iradesine darbe yaptı yine Yazıklar olsun! Niye seçim var ki??? Iğdır, Siirt il ve Kurtalan ve Baykan ilçe Belediyelerine kayyım atandı. Belediye Eş Başkanlarımız gözaltına alındı.”

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Temelli: Hükümet sisteminin kendisi darbe sistemidir

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kendisi bir darbe sistemidir, kayyum rejimi ve düşman hukuku anlayışı bunun en açık kanıtıdır.” paylaşımında bulundu.

Kaftancıoğlu: Darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancoğlu, twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor.. Atanmış askerlerle seçilmişlerin ve halkın hakkı gasp ediliyor.” dedi.

HDP’nin 45 belediyesine kayyım atandı

Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından Siirt, Baykan, Kurtalan, Iğdır belediyeleri ile Altınova Belde Belediyesi eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. Belediye eşbaşkanları ise polisler tarafından evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alındı.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde 3’ü büyükşehir 65 belediye kazanan HDP’nin şu ana kadar 45 belediyesine kayyım atanmış oldu. 6 belediyesinin seçilmişine ise KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi.